Muzeum Historii Kielc zamierza jeszcze w tym roku wydać pierwszą część „Monografii Karczówki”. W budżecie miasta zarezerwowano na ten cel ponad 55 tysięcy złotych. O ich przyznaniu na najbliższej sesji zdecydują radni.
Dyrektor Muzeum Jan Główka zaznaczył, że całość będzie się składać z ośmiu tomów. Od dłuższego czasu w gronie kieleckich historyków i muzealników mówiło się o potrzebie wydania takiej publikacji, ponieważ Karczówka jest miejscem związanym z wieloma ważnymi wydarzeniami historycznymi.
Pierwszy tom obejmuje czas od powstania kościoła i klasztoru na Karczówce, czyli przełomu lat dwudziestych i trzydziestych XVII wieku, do czasów obecnych. Jan Główka poinformował, że będzie to skrót dziejów tego miejsca. Pokazane zostaną m. in. różne wątki historii klasztoru i kościoła, oraz osób związanych z Karczówką.
Kolejne tomy będą się ukazywać do ukazywać do roku 2024, do rocznicy 400 lecia fundacji kościoła pod wezwaniem Świętego Karola Boromeusza.
Tematem kolejnych publikacji będą m. in. architektura klasztoru i kościoła na Karczówce, oraz jego znaczenie dla górników i hutników wydobywających rudy metali. Będzie też Karczówka w literaturze i opiniach kielczan. Kolejna część będzie poświęcona rekonstrukcji biblioteki, która znajdowała się na Karczówce po 1864 roku.
Opracowaniem „Monografii Karczówki” zajął się zespół historyków. Są to dr Jerzy Michta, prof. Stanisław Żak, Anna Adamczyk, prof. Marta Pieniążek-Samek i Piotr Kardyś.