Jarosław Gowin, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawił dziś strategię zmian, które mają poprawić pozycję polskich uczelni na świecie.
Strategia opiera się na trzech filarach: „Konstytucji dla nauki”, która przyniesie zmiany systemowe w szkolnictwie wyższym, „Innowacjach dla gospodarki”, w których łączą się komercjalizacja badań i partnerstwo z biznesem oraz „Nauce dla Ciebie” programowi społecznej odpowiedzialności nauki.
Minister chce dofinansować kilka najlepszych polskich jednostek naukowych, które mają skoncentrować się na innowacyjnych badaniach.
Jak mówi Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zmiany, które proponuje minister są dobre, ale najważniejsze jest zwiększenie finansowania. Poza tym promując najlepsze uczelnie, rektor chciałby aby były także pieniądze dla mniejszych ośrodków akademickich.
„Trudno mówić, że uczelnia regionalna jest gorsza niż ta o zasięgu globalnym, bo przecież realizuje również ważne zadania. Nie można się porównywać tylko do Uniwersytetu Standforda czy Harvarda, bo uczelni na świecie są tysiące, i nie wszystkie są Standfordami i Harvardami twierdzi rektor.
Minister Gowin podkreśla konieczność zacieśniania współpracy uczelni z przedsiębiorcami, co zwiększy innowacyjność zarówno polskiej nauki jak i przemysłu. Według profesora Artura Maciąga, prorektora do spraw studenckich i dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej, ważne aby wzmocnić budowanie tej współpracy już na etapie studenckich praktyk u przedsiębiorców.
„Moim marzeniem jest to, aby owocem tych praktyk były trzy rzeczy. Po pierwsze nawiązanie kontaktu studenta z potencjalnym pracodawcą. Po drugie znalezienie tematu na ciekawą, praktyczną pracę dyplomową. I w końcu skuteczne wsparcie przedsiębiorcy, któremu młody człowiek z dużym zasobem wiedzy może pomóc w rozwiązaniu różnych problemów” mówi profesor Artur Maciąg.
Jarosław Gowin zapowiada powołanie Narodowego Instytutu Technologicznego. Będzie to sieć najlepszych instytutów badawczych, które skoncentrują się na rozwoju priorytetowych sektorów gospodarczych.
Szczegóły projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym poznamy we wrześniu przyszłego roku. Minister zapowiada, że wszystkie zmiany zostaną wcześniej przedyskutowane ze środowiskiem akademickim.