Politechnika Świętokrzyska chce nawiązać współpracę ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Uczelnia zaangażowałaby się w produkowanie implantu, który mógłby pomóc osobom chorym na raka krtani. Jak informuje profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor uczelni wykorzystana w tym celu byłaby nanotechnologia.
– Na razie wszystko jest jeszcze na etapie rozmów, ale dla nas pokrywanie implantu odpowiednimi warstwami wykorzystując taką technologię nie byłoby problemem – twierdzi profesor Trąmpczyński. Plany współpracy z ŚCO rektor przedstawił na konferencji prasowej poświęconej strategii rozwoju Politechniki Świętokrzyskiej, którą będą wdrażać nowe władze uczelni.
Wśród priorytetów Wiesław Trąmpczyński wymienił większe zaangażowanie w badania naukowe, nawiązanie współpracy z przemysłem oraz zagranicznymi ośrodkami akademickimi, a także zwiększenie liczby studentów spoza Polski. Jak stwierdził, niepowodzeniem zakończyły się próby poprzednich władz uczelni, które starały się przyciągnąć do Kielc studentów z Brazylii oraz Chin.
Najprawdopodobniej w przyszłym roku uczelnia na każdym wydziale uruchomi kierunki w języku angielskim. Przykładowo Wydział Zarządzania i Modelowania Komputerowego planuje uruchomić anglojęzyczny kierunek inżynierii produkcji. To oferta przede wszystkim dla studentów spoza Polski. Jak informuje profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki, prace nad wprowadzeniem studiów w języku angielskim trwają już od kilku lat. – Każdy z wydziałów został zobowiązany, żeby jakiś kierunek zaproponować. I praktycznie prawie już wszystko jest przygotowane. Oczywiście do tego, żeby wykładać po angielsku musi być przygotowana kadra. Formalnie ten język angielski jest powszechny na uczelni, ale nie wszędzie jest tak różowo. Inną sprawą jest oferta dla studentów zza granicy, którzy chcieliby kształcić się w języku polskim – mówi profesor Artur Maciąg.
Uczelnia zastanawia się nad ponownym uruchomieniem Studium Języka Polskiego, gdzie zagraniczni studenci przygotowywaliby się do nauki w Kielcach.