Zmiany w polskiej nauce powinny być głębokie, choć nie przeprowadzane w sposób rewolucyjny – stwierdził w Kielcach wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. W przeddzień przedstawienia strategii i planu działania na następne trzy lata Jarosław Gowin podkreślał w rozmowie z Radiem Kielce, że konieczna jest zmiana sposobu finansowania uczelni, tak by najlepsze naukowo jednostki otrzymały więcej pieniędzy na innowacyjne badania naukowe.
W ostatnich latach widać też, że masowość kształcenia odbiła się na jakości polskich uczelni.
Jarosław Gowin chce także namawiać mniejsze uczelnie do konsolidacji. Ma być to odpowiedź na problem niżu demograficznego. Sprawia on, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca mamy czterokrotnie więcej uczelni niż Niemcy. Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego przeznaczyło już 250 milionów złotych dla placówek, które zdecydują się na połączenie. Ta kwota ma w przyszłości wzrosnąć.
Ostateczna propozycja nowej ustawy o szkolnictwie wyższym będzie przedstawiona we wrześniu przyszłego roku. Ale już teraz wicepremier zapowiada, że będzie chciał zmienić system wyboru rektorów. Być może na taki, jaki obowiązuje w krajach Skandynawii.
Jutro Jarosław Gowin przedstawi swoją strategię i plan działań na następne trzy lata. Ma ona zawierać kwestię społecznej odpowiedzialności nauki. W opinii wicepremiera uczelnie powinny skupiać wokół siebie nie tylko naukowców i studentów, ale całe środowisko lokalne. Zależy mu też, by uczelnie bardziej angażowały się w popularyzację nauki.
Posłuchaj rozmowy Daniela Lenarta z Jarosławem Gowinem: