Ponad 195 tysięcy uczniów z województwa świętokrzyskiego rozpoczęło dziś nowy rok szkolny. To ostatni rok nauki w dotychczasowej formie, bowiem od września 2017 ma zmienić się system szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zlikwidować gimnazja i wydłużyć naukę w szkołach podstawowych oraz liceach i technikach.
Jednak dla uczniów nowy rok to przede wszystkim okazja do spotkania się z przyjaciółmi z klasy. Młodzi ludzie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach, gdzie odbywała się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego, nie ukrywali, że tęsknili za szkołą, choć niektórym trudno było pożegnać się z wakacjami. – Ale mamy tu też świetnych nauczycieli, z którym można o wszystkim porozmawiać, więc w sumie tęskniliśmy za powrotem do szkoły – zapewniali.
Jak mówił obecny podczas inauguracji Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, będzie to rok szczególnej pracy. Senator zachęcał, by podjąć to wyzwanie, bowiem zależy od tego nie tylko sukces absolwentów szkół, ale też przyszłość regionu i kraju.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty podkreślał, że rodzice i uczniowie nie muszą się obawiać planowanych przez rząd zmian w systemie szkół. – W tym roku tych zmian dużo nie będzie. Przede wszystkim uczniowie szóstej klasy szkoły podstawowej nie będą pisać sprawdzianu na zakończenie nauki. Ten egzamin niczemu nie służył, a powodował tylko niepotrzebny stres. Poza tym do szkół wchodzi pilotażowy program nauki programowania – wymieniał kurator.
Obaw co do przyszłości nie kryje za to Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP szacuje, że pracę straci w ciągu najbliższych lat ponad 36 tysięcy nauczycieli. Elżbietę Drogosz, przewodniczącą kieleckiego oddziału ZNP niepokoi to, że MEN na razie nie przedstawił szczegółów reformy.
Ryszard Mańko, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przyznawał, że jest jeszcze wiele niewiadomych związanych z tym, jak będzie wyglądała oświata w przyszłości. – To będzie rok nieprzewidywalny, po raz pierwszy od 1999 roku zmienia się system szkół. Ale myślę, że nauczyciele to doświadczeni praktycy i poradzimy sobie ze zmianami – twierdził Ryszard Mańko.
MEN zapowiada, że projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przedstawiony zostanie w połowie września.