W Kielcach i regionie świętokrzyskim odbywają się uroczystości 36. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. Przyczyniły się one do powstania NSZZ „Solidarność”. Przewodniczący zarządu świętokrzyskiego tej organizacji Waldemar Bartosz przypomniał w rozmowie z naszą rozgłośnią, w jaki sposób powstawała ona w naszym regionie.
– To były strajki między innymi w „Iskrze”, „Chemarze” czy „Starze” w Starachowicach. Klasa robotnicza w naszym województwie dopiero się tworzyła, więc były to pojedyncze zakłady. Ale trzeba podkreślić, że miały one swój wkład w tamte wydarzenia – powiedział.
Waldemar Bartosz zwrócił także uwagę, że czasy sierpnia 1980 roku to okazja nie tylko do wspomnień, ale przede wszystkim do ukazania wartości, jakie przyświecały powstaniu „Solidarności”. Od tamtego czasu wyrosło już całe pokolenie, dla którego wydarzenia sierpniowe to historia. Dlatego szczególnie dziś warto pokazywać, że wartości i cele, dla których ludzie stworzyli Solidarność, są nadal aktualne – powiedział Waldemar Bartosz.
Z kolei Mirosław Domińczyk, który był pierwszym przewodniczącym „Solidarności” w naszym regionie zwrócił uwagę na atmosferę, panującą wśród ludzi w czasie wydarzeń sierpniowych. Dodał, że według niego między poszczególnymi grupami zawodowymi panowała wtedy autentyczna idea solidarności. – Ciągle zastanawiam się nad fenomenem tamtego czasu. Zaczęło się generalne sprzątanie Polski. Atmosfera była nie do opisania. Nie do pomyślenia było, żeby strajkowali lekarze, pielęgniarki czy nauczyciele. Brały to na siebie duże zakłady pracy i walczyły dla całego społeczeństwa. Stąd ta piękna idea solidarności – stwierdził Mirosław Domińczyk.
Kieleckie uroczystości rocznicy sierpnia ’80 rozpoczną się o godzinie 17.40. Przedstawiciele związków zawodowych złożą kwiaty przed tablicą na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach upamiętniającą powstanie „Solidarności”. Natomiast o 18.00 w kieleckiej katedrze biskup Jan Piotrowski odprawi mszę świętą w intencji Ojczyzny i związkowców. Po nabożeństwie zgromadzeni złożą kwiaty pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności.