1 września zacznie obowiązywać lista bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia. Bezpłatne leki będą dostępne wyłącznie na receptę dla każdej osoby, która ukończyła 75 lat. Bez znaczenia jest wysokość emerytury albo to, czy ktoś otrzymuje jakiekolwiek zasiłki czy świadczenia. Receptę wypisze lekarz rodzinny lub pielęgniarka. Będzie potrzebny do tego numer PESEL pacjenta.
Prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Kielcach Robert Gocał stwierdził, że lista jest kompletna i dobrze przygotowana. Jak powiedział na naszej antenie – obejmuje leki najczęściej stosowane przez pacjentów w chorobach przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Są tam również leki przeciwzakrzepowe, stosowane przy chorobie niedokrwiennej serca, astmie czy udarze oraz preparaty dla chorych na Alzheimera czy Parkinsona.
Aktualna lista bezpłatnych leków
Gość Radia Kielce podkreślił, ze przy układaniu listy brano pod uwagę kilka czynników – głównie skuteczność, bezpieczeństwo i efektywność leków. Ministerstwo Zdrowia prowadziło w tej sprawie szerokie konsultacje – przypomniał nasz rozmówca.
Darmowe leki dla seniorów były jedną z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Robert Gocał podkreśla, że wprowadzenie tak zwanej listy S ułatwi życie seniorom. Z badań wynika, że dotychczas co trzecia starsza osoba nie wykupuje przepisanego leku z powodu braku pieniędzy. Lekarze nie mają jednak obowiązku wypisywania medykamentów, które są na liście. Natomiast aptekarze muszą podczas realizacji recepty poinformować pacjentów o tym że są darmowe zamienniki. Seniorzy nie muszą osobiście realizować recept – mogą to zrobić członkowie ich rodzin. Ważne, aby na recepcie znajdowała się litera S.