Ostrowieckie obchody Dnia Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona w kolegiacie św. Michała. W homilii ksiądz Łukasz Szewczyk przypomniał o wielkim zwycięstwie Polaków w roku 1920, od którego zależał los całego narodu.
Dodał, że Cud nad Wisłą zawdzięczamy nie tylko przemyślanej wojskowej strategii marszałka Józefa Piłsudskiego i poświęceniu obywateli polskich, ale również wstawiennictwu Matki Bożej. Podkreślił również, że trudno oczekiwać pokoju między narodami, jeśli tego pokoju nie będzie między nami.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz przy ulicy Denkowskiej przed obelisk, poświęcony poległym w bitwie polsko- bolszewickiej uczniom Gimnazjum im. Chreptowicza. Tam złożono wieńce i kwiaty.
Poseł Andrzej Kryj przypomniał genezę Cudu nad Wisłą i podkreślił rolę, jaką miały tamte wydarzenia nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy, która wówczas odwróciła się od Polski. – Rosja sowiecka była pewna, że po trupie Polski zaniesie żagiew rewolucji na zachód. Gdyby nie bohaterstwo polskiego żołnierza losy Europy potoczyłyby się całkiem inaczej i być może nie udałoby się nigdy odzyskać niepodległości naszego kraju, a Europa stałaby się federacją republik sowieckich – powiedział.
Starosta Zbigniew Duda przypomniał o bohaterstwie i oddaniu żołnierzy polskich, którzy polegli w Bitwie Warszawskiej. – Młodzi żołnierze polscy, tacy jak ci gimnazjaliści ratowali Europę przed zagrożeniem, które szło ze Wschodu. To dzięki bohaterstwu naszych dziadków i pradziadków Polska jest w tej chwili niepodległa – mówił starosta.
Prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński przypomniał o poległych w Bitwie Warszawskiej uczniach „Chreptowicza”. Prezydent dodał, że historia pokazała, jak Polacy potrafią się jednoczyć poświęcając dla rodaków i ojczyzny.
Ostrowieckie uroczystości zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Miejskiego Centrum Kultury.
Kalina Łabuz-Bębas