Siły zbrojne, parlamentarzyści, władze samorządowe i licznie przybyli Kielczanie obchodzili w stolicy województwa Święto Wojska Polskiego. Oficjalne uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym. Ksiądz podpułkownik Witold Mach podkreślił w homilii, że święto, to docenienie wysiłku wojskowych, którzy na przestrzeni wielu lat, zwłaszcza w XX w., wiernie służyli Ojczyźnie i przelewali za nią krew.
Ksiądz Mach przypomniał również, że 15 sierpnia to dzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przywołując pamiętną Bitwę Warszawską z 1920 r., zwaną Cudem nad Wisłą, stwierdził, że tamto zwycięstwo dokonało się za wstawiennictwem Maryi.
Po nabożeństwie pododdziały wojskowe w uroczystej defiladzie przeszły na plac Wolności, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Dowódca garnizonu Kielce płk Wiesław Mitkowski zaznaczył, że w obecnych czasach młodzi Polacy dają wyraz swojego patriotyzmu między innymi pełniąc służbę przygotowawczą do narodowych sił rezerwy. Dziękował także wszystkim żołnierzom za oddaną służbę i stwierdził że, Ojczyzna może być dumna ze swoich obrońców.
W rozmowie z naszą rozgłośnią pułkownik Mitkowski podkreślił wartość upamiętniania bohaterów historii. Powiedział też, że bardzo cenna była obecność młodych ludzi. – Nie wolno dzielić przeszłości od teraźniejszości i przyszłości, bo wszystko z czegoś wynika. Musimy więc wspominać naszych poprzedników, by wiedzieć skąd czerpać. Jestem zbudowany liczną obecnością młodych ludzi, bo z kolei oni mogą czerpać wzór z obecnych żołnierzy – mówił pułkownik Mitkowski.
Świętokrzyska posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka zaznaczyła, że wspominamy polskich żołnierzy, których ofiara miała znaczenie nie tylko dla naszej ojczyzny, ale dla całej Europy. – Jest to szczególny dzień dla wojska, ale też dla nas, jako narodu. Wspominamy zwycięstwa, które wpłynęły na kształt nie tylko Polski, ale też całej Europy. Umacnia to naszą dumę z tego, że jesteśmy Polakami – powiedziała Anna Krupka.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przekazała żołnierzom akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz wręczyła odznaczenia państwowe. W uroczystym apelu pamięci przywołano legendarnych bohaterów zwłaszcza Bitwy Warszawskiej.
Na placu Wolności zaprezentowano także pojazdy wojskowe, tzw. hummery, które młodzi miłośnicy militariów mogli zobaczyć od środka. Jak powiedział nam mały Czarek, była to dla niego niezwykła atrakcja. – Cieszę się, że mogę obejrzeć z bliska, jak zbudowany jest samochód wojskowy oraz dowiedzieć się, jakie ma spalanie i jak się porusza – powiedział.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, stoczonej podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Jarosław Kumor