Centrum Geoedukacji w Kielcach będzie zmodernizowane, by uatrakcyjnić ofertę turystyczną. Dziś przedstawione zostały 4 projekty rozbudowy obiektu. Koncepcje zakładają między innymi zmianę ekspozycji stałej, a także wzbogacenie jej o rozwiązania multimedialne i stanowiska interaktywne. Poza tym, w zachodniej części, w drodze do Rezerwatu Wietrznia ma powstać „Geologiczny Ogród Doświadczeń”, czyli dodatkowa atrakcja, gdzie poprzez zabawę zwiedzający będą mogli poznać między innymi geologiczny fenomen Gór Świętokrzyskich. Dzisiaj trzyosobowa komisja zapoznała się z projektami. Eksperci mają zdecydować, jak odmieni się Centrum Geoedukacji.
Jak powiedział Michał Poros kierownik placówki – nowa ekspozycja ma przedstawiać ewolucję Morza Dewońskiego. Dlatego projekt będzie wymagał stworzenia atrakcyjnych wizualizacji i scenografii. Ekspozycja musi robić wrażenie wizualne, dlatego na ten aspekt będziemy zwracać szczególną uwagę – dodał Michał Poros. „Jest to kryterium subiektywne, ale bardzo ważne, tym bardziej, jeśli bierzemy pod uwagę oczekiwania naszych odbiorców, którymi są przede wszystkim dzieci. Oczywiście równie ważne są walory edukacyjne – zaznacza kierownik Centrum Geoedukacji.
Zdaniem Małgorzaty Stansiuk- Mordalskiej z Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie, która zasiada w komisji – najtrudniejsze jest to, by o rzeczach trudnych opowiadać w łatwy sposób. – Największą uwagę będę zwracać na walory edukacyjne wystawy. Komisja sprawdzi, czy zaproponowane rozwiązania są dobrze, merytorycznie przygotowane oraz, czy są przystępne dla odbiorców. Małgorzata Stansiuk- Mordalska dodaje, że wszystkie koncepcje przewidują pojawienie się stanowisk interaktywnych. – Przed nami trudne zadanie, aby wybrać ten najodpowiedniejszy projekt – mówi.
Z kolei Paweł Król z Muzeum Narodowego w Kielcach, tłumaczy, że ważną rzeczą jest również funkcjonalność ekspozycji i to, aby nie generowały one dodatkowych kosztów. – Czasem wymiana żarówki oświetlającej eksponaty może być na tyle kłopotliwa, że koszt takiej operacji to kilkaset złotych. Podczas naszej oceny będziemy starali się wybrać projekt, który takich problemów nie stwarza – powiedział Paweł Król.
Koszt nowej inwestycji w Centrum Geoedukacji to ponad 5 milionów złotych. Geopark będzie ubiegał się o dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak zapowiedział Michał Poros – informacja o tym, który projekt zostanie zaakceptowany, zostanie ogłoszona pod koniec sierpnia. Po wyłonieniu zwycięzcy, na podstawie jego koncepcji zostanie opracowany projekt wykonawczy. Realizacja inwestycji planowana jest na koniec 2019 roku.
Wiktor Dziarmaga