140 osób zgłosiło dotychczas Narodowemu Funduszowi Zdrowia nieprawidłowości dotyczące ich leczenia, dzięki Zintegrowanemu Informatorowi Pacjenta. ZIP, to działający od trzech lat system, który pozwala na uzyskanie informacji o leczeniu, przepisanych lekach i badaniach refundowanych przez NFZ, jak również o kwotach zapłaconych za te świadczenia.
Rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ Beata Szczepanek informuje, że 19 spraw skierowanych zostało do prokuratury, a 2 znalazły swój finał w sądzie i orzeczone zostały już wyroki. W kolejnych dwóch toczy się postępowanie, pięć zostało umorzonych, a pozostałe sprawy są na etapie śledczym.
Jak dodaje Beata Szczepanek, część pomyłek dotyczy pomyłek w numerze PESEL, ale są też sprawy, w których ewidentnie złamane zostało prawo. Najwięcej nieprawidłowości zgłaszanych przez pacjentów dotyczy działalności stomatologów. Jak wyjaśnia Beata Szczepanek, lekarze wykazywali funduszowi pacjentów, którzy w ogóle się nie leczyli, bądź takich, którzy sami zapłacili za leczenie. Pozostałe nieprawidłowości najczęściej dotyczyły m. in. refundacji leków oraz wykazania przez lekarza nie takiego zabiegu, jaki faktycznie wykonał.
Dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta w województwie świętokrzyskim ma 50 tysięcy osób.