Świętokrzyskie Centrum Onkologii odwiedziła Cynthia Rayan ze Stanów Zjednoczonych. Do Polski przyjechała na Światowe Dni Młodzieży i po ich zakończeniu postanowiła odwiedzić kielecką klinikę.
Kobieta w wieku 29 lat zachorowała na raka piersi. Nowotwór ponownie dał o sobie znać 11 lat później, dlatego musiała przejść obustronną mastektomię piersi. Od tego czasu podróżuje po całym świecie i odwiedza kliniki onkologiczne. W ramach wolontariatu rozmawia z osobami, które zachorowały na raka. Jak nam powiedziała, wiadomość o chorobie spadła na nią nieoczekiwanie i myślała, że zostało jej kilka miesięcy życia. Miała przy tym ogromne poczucie izolacji. Natomiast, gdy doszło do nawrotu choroby miała 40 lat i dwie małe córki. Wówczas bała się, że gdy ona odejdzie, jej dzieci zostaną same i nie będzie się nimi miał kto zaopiekować.
Jak dodaje Cynthia Rayan, to osobiste doświadczenia skłoniły ją do pomocy innym. W swoim rodzinnym mieście, czyli Alabamie prowadzi edukacyjny program Street Smarts i nakłania kobiety, zwłaszcza bezdomne, by podjęły leczenie i nie zaniedbywały badań profilaktycznych. Jak mówi, w ten sposób czuje, że spłaca dług wdzięczności za podarowanie jej życia dwa razy. Swoje działania traktuje jak misję – opowiada innym osobom o przeżyciach chorych, którzy cierpią na raka.
Cynthia Rayan jest wykładowcą Uniwersytetu w Alabamie. Zajmuje się społeczną stroną choroby nowotworowej. Na ten temat pisze artykuły do gazet, m. in. do Cacner Today Magazine. Zebrała już świadectwa pacjentów w USA, Indiach, Nepalu, Holandii i Zambii. W Polsce chciała poznać sytuację chorych, mieszkających z dala od metropolii, korzystających z regionalnych szpitali publicznych, stąd jej wizyta w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.