Oszuści zaczęli wykorzystywać obowiązujące od tygodnia przepisy wymuszające rejestrację przedpłaconych kart telefonii komórkowej, tzw. kart prepaid. Dzwoniąc i podając się za konsultanta próbują wyłudzać dane osobowe. Zdarza się także, że za pomoc w rejestracji karty żądają pieniędzy.
Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej Mariusz Burchart (na zdjęciu) nie jest zaskoczony tym, że oszuści szybko zaczęli wykorzystywać brak wiedzy na temat rejestracji kart SIM. Przestrzega, aby telefonicznie lub przez Internet nie podawać danych osobowych. Osobom, które zamierzają zarejestrować kartę Mariusz Burchart radzi, aby udały się do salonów operatorów telekomunikacyjnych. Wyjaśnia jednocześnie, że nie ma konieczności rejestrowania karty u operatora, z usług którego korzystamy.
Mariusz Burchart dodaje, że karty rejestrować muszą także przedsiębiorcy. Informuje, że w przypadku firm konieczne jest podanie numeru REGON, NIP, KRS lub ewidencji działalności gospodarczej. Osobom, które zarejestrują kartę Mariusz Burchart radzi natomiast, aby jej kradzież lub zgubienie zgłaszać operatorowi. Ostrzega także przed odsprzedawaniem zarejestrowanych kart SIM. Tłumaczy, że mogą one być użyte do popełnienia przestępstwa.
Z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że w ubiegłym roku w Polsce działało ponad 56 milionów kart SIM, z czego ponad połowa to karty prepaid. Osoby, które posiadają takie karty powinny je zarejestrować do końca stycznia przyszłego roku.