Pokaz przedwojennego filmu „Pan Tadeusz” i koncert folkowej grupy „Pozytywnie Nakręceni” – to kolejne niedzielne propozycje w ramach Tarasów Sztuki – wakacyjnego projektu Kieleckiego Centrum Kultury.
Jak powiedział Robert Wieczorek z Impresariatu KCK, mając w zbiorach Galerii Kostiumeria suknię Poli Negri, wachlarz Mieczysławy Ćwiklińskiej i inne stroje oraz akcesoria z okresu międzywojennego, idealnie wpisuje się w ten klimat kino nieme. W związku z tym dziś o godz. 19-ej w galerii będzie można obejrzeć największą przedwojenną produkcję filmową – „Pana Tadeusza”– dodał Robert Wieczorek.
Obraz w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego – z gwiazdami ówczesnego kina – powstał w 1928 roku. Kręcony był m.in. w okolicach Świtezi, gdzie Adam Mickiewicz spędzał dzieciństwo. Projekt okazał się dla twórców sukcesem komercyjnym i cieszył się wielkim powodzeniem w stolicy. Na premierę przybyli m.in. prezydent Ignacy Mościcki i marszałek Józef Piłsudski. Film zaginął w czasie II wojny światowej. Z ponad 3-godzinnej produkcji udało się odnaleźć i zrekonstruować 120 minut obrazu.
Po projekcji o godz. 20.30 na letniej scenie KCK rozpocznie się koncert folkowego zespołu pod nazwą „Pozytywnie Nakręceni”. Zespół powstał w Pińczowie w 2012 roku. Gra muzykę folkową i etno z elementami rocka, muzyki klezmerskiej, bałkańskiej i tureckiej.