„Chałupkowe Garcynki” czyli spotkanie z kultura i historią odbędzie się dziś w Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach w gminie Morawica. Początki rodzimego garncarstwa sięgają tu XVI wieku, z którego pochodzą pierwsze znaleziska archeologiczne.
Ale – jak zaznacza wójt Morawicy Marian Buras, to nie jest skansen. To miejsce gdzie nadal wytwarza się ceramikę, a dzieje garncarstwa będzie można obejrzeć podczas inscenizacji w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Brzezinianki”.
Podczas imprezy do Chałupek zjeżdżają się garncarze z całej Polski, prezentując produkty charakterystyczne dla regonu, z którego pochodzą. Oprócz kiermaszu wyrobów ceramicznych, będą też pokazy toczenia na kole garncarskim, lepienie figurek z gliny i występy zespołów ludowych m.in. Kapeli Korbanów, Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej z Morawicy, Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica”. Impreza rozpocznie się mszą św. o godz. 14.00.
Pierwsza manufaktura w Chałupkach powstała w XIX w. i zajmowała się nie tylko produkcją naczyń użytkowych, ale także fajansu i kamionek, a wyroby garncarzy otrzymywały prawo eksportu za granicę. W 1899 r. garncarstwem w Chałupkach zajmowało się 200 mężczyzn i 30 kobiet. Niestety po kryzysie spowodowanym II wojną światową, nastąpił zastój, a stopniowe wyczerpywanie się zasobów gliny, konkurencja wyrobów syntetycznych, czy wreszcie śmierć dawnych mistrzów powodowały zanikanie tradycji. Ostatni wypał naczyń glinianych miał miejsce w 1983 r.
Jedyną formą produkcji garncarskiej, podtrzymywaną do dnia dzisiejszego, jest produkcja ceramiki figuralnej, w tym postaci świętych, aniołów, szopek bożonarodzeniowych, krzyży domowych itp. Wyroby z Chałupek znajdują się w wielu polskich i europejskich muzeach.