Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz rozpoczął oficjalnie Światowe Dni Młodzieży. W mszy świętej inaugurującej to wydarzenie uczestniczyło około 200 tys. wiernych ze 187 państw.
– Drodzy młodzi przyjaciele, wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat – zwrócił się do zgromadzonych na początku nabożeństwa metropolita krakowski. Wierni, którzy gromadzili się na krakowskich Błoniach mimo początkowo padającego deszczu na wiele godzin przed rozpoczęciem mszy, przyjęli te słowa z entuzjazmem.
Po przywitaniu wygłoszonym w pięciu językach kardynał Dziwisz stwierdzi: – Pprzybyliście ze wszystkich kontynentów i narodów, ze wschodu i zachodu, z północy i południa naszego globu. Przynosicie ze sobą wiele doświadczeń. Mówicie wieloma językami. Ale od dziś wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać językiem Ewangelii. To język miłości. To język braterstwa, solidarności i pokoju.
W homilii przywoływał związki Krakowa z tajemnicą Bożego Miłosierdzia – postaci świętej Faustyny i, jak go nazwał ojca Światowych Dni Młodzieży, świętego Jana Pawła II. -W środę przybędzie do nas Piotr naszych czasów – Ojciec Święty Franciszek. Będziemy słuchać jego słów i będziemy się wspólnie z nim modlić. To będzie intensywne, duchowe doświadczenie – dodawał metropolita krakowski.
Modlitwę wiernych przeczytali młodzi z 6 kontynentów, w strojach narodowych. Modlili się między innymi o budowanie jedności rodzaju ludzkiego, mądrość i rozwagę dla rządzących państwami, poszanowanie praw człowieka, szczególnie prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i pokój dla ludzi dotkniętych konfliktami zbrojnymi.
Ceremonii otwarcia Światowych Dni Młodzieży towarzyszył hymn „Błogosławieni Miłosierni”, autorstwa krakowskiego kompozytora Jakuba Blycharza. Do ołtarza zostały wniesione relikwie św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny. Na rozpoczęcie uroczystości w kaganku pod dużym Krzyżem zapalono Ogień Bożego Miłosierdzia. To nawiązanie do symboliki iskry, która wyszła na cały świat z Łagiewnik. Ogień będzie płonąć aż do zakończenia ŚDM, kiedy to kardynał Dziwisz wręczy go papieżowi Franciszkowi, a ten przekaże go przedstawicielom młodzieży ze wszystkich kontynentów.
Uroczystości towarzyszyły symbole ŚDM – Krzyż i ikona Matki Bożej. Krzyż – po odbyciu pielgrzymki po całej Polsce i krajach ościennych – został wniesiony na ołtarz w Błoniach w długiej procesji, podczas której przypominane były poprzednie wydania ŚDM.
Udział w Światowych Dniach Młodzieży zarejestrowało ponad 350 tysięcy pielgrzymów ze 187 krajów. Najwięcej uczestników pochodzi z Polski, Włoch, Francji, Hiszpanii i USA. Na krakowskich ulicach, także na wiele godzin po zakończeniu mszy inauguracyjnej spotkać można grupy także z innych państw: Madagaskaru, Surinamu, Brazylii czy Japonii. W gronie polskich pielgrzymów jest także ponad 4 tysiące młodych mieszkańców województwa świętokrzyskiego z diecezji kieleckiej i sandomierskiej. Światowe Dni Młodzieży potrwają do niedzieli.