Nauczyciele ze świętokrzyskich szkół przejdą szkolenia dotyczące rozpoznawania i profilaktyki uzależnień. Będą się uczyć też, jak reagować w sytuacji gdy uczeń może być pod wpływem narkotyków lub dopalaczy, a także jak rozpoznać iż młody człowiek jest uzależniony od Internetu lub gier.
Jak tłumaczy Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, temat szkoleń wybrali sami nauczyciele w ankiecie umieszczonej na stronie internetowej urzędu. Dodaje że walka z dopalaczami jest niezwykle trudna, bo cały czas powstają nowe substancje, o nieco innym wyglądzie i działaniu. Obecnie dużym problemem staje się też uzależnienie od Internetu i technologii. Pracując w szkole widziałem, że uczniowie nie rozmawiają na przerwie, tylko piszą do siebie smsy. Nie potrafią żyć bez smartfona – mówi Kazimierz Mądzik.
W kieleckich szkołach regularnie odbywają się spotkania dotyczące narkotyków i dopalaczy. Biorą w nich udział zarówno policjanci, jak i osoby, które z nałogu się wyleczyły. Opowiadają o tym, jak nisko może upaść osoba uzależniona. Z uczniami spotykają się też psycholodzy. Według Bożeny Potockiej, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach taka profilaktyka daje efekt.
Nauczyciele wiedzą jak reagować. Zgłaszają sprawę między innymi do pedagoga i dyrektora. W naszej szkole zdarzały się podobne sytuacje, ale po dokładnej analizie okazało, że uczniowie nie byli pod wpływem narkotyków ani dopalaczy – twierdzi Bożena Potocka.
Kuratorium chce by w szkoleniach wzięło udział przynajmniej 100 nauczycieli. Jeżeli będzie duże zainteresowanie, urząd zorganizuje kolejny kurs. Warsztaty będzie organizowało kielecki Zakład Doskonalenia Zawodowego.
Oprócz profilaktyki uzależnień kuratorium sfinansowało również inne – między innymi dotyczące pracy z uczniami niepełnosprawnymi i trudnymi we współpracy rodzicami.