Świętokrzyska Policja do tej pory nie otrzymała żadnych zgłoszeń od pielgrzymów przebywających w regionie podczas Światowych Dni Młodzieży. Prewencyjnie utworzono 7 punktów informacyjno-konsultacyjnych. Z pomocy funkcjonariuszy w oznakowanych namiotach można skorzystać m.in. w Kielcach koło dworca PKP na placu Artystów i przy Katedrze. Jak mówi Kamil Tokarski rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji, dyżurujący tam policjanci, pomogą potrzebującym uczestnikom Światowych Dni Młodzieży. Ich działania wspiera straż graniczna, pracownicy sanepidu oraz wolontariusze.
W stan gotowości postawieni są także lekarze i pielęgniarki szpitala wojewódzkiego. Rzecznik lecznicy Anna Mazur-Kałuża powiedziała, że dotychczas zgłosiły się dwie osoby, którym udzielono pomocy.
Na SOR-e dyżuruje 5 lekarzy różnych specjalności. Ponadto jest pełna obsada na innych oddziałach. Na wszelki wypadek szpital ma przygotowaną dużą liczbę wolnych łóżek. Przed Światowymi Dniami Młodzieży – wstrzymano planowane zabiegi i przygotowano się na przyjęcia ewentualnych pacjentów z zagranicy. Jest wystarczająca liczba pracowników, a przebywający na urlopie są uprzedzeni o możliwości wezwania do pracy dodaje rzecznik szpitala.
Również w urzędach wprowadzony podwyższony stopień bezpieczeństwa. W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim wszyscy wchodzący do gmachu są kontrolowani, a potem odprowadzani do wydziałów, które chcą odwiedzić, tak by nikt nieuprawniony nie chodził po budynku samotnie. Stopień alarmowy ALFA będzie obowiązywał do 1 sierpnia.
Monika Miller