Program Mieszkanie Plus to kolejny element polityki prorodzinnej polskiego rządu – podkreśla poseł PiS Krzysztof Lipiec. „Pomoże rozwiązać problem wielu młodych ludzi, którzy myślą o założeniu rodziny, ale nie stać ich na mieszkanie. Wpisuje się w wielki priorytet polskiego rządu, jakim jest wspieranie rodzin” – powiedział poseł na naszej antenie.
Z programu będzie mogła skorzystać każda rodzina, choć – jak zaznaczył poseł – jest on skierowany głównie dla rodzin wielodzietnych. Dochód przypadający na członka rodziny nie będzie kryterium decydującym o przyznaniu mieszkania. Zostanie wprowadzona specjalna punktacja, dzięki której ustalona będzie kolejka oczekujących.
Najważniejszym filarem nowego programu będzie utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. Jego zadaniem będzie gromadzenie gruntów należących do Skarbu Państwa. Dzięki temu budowane na tych gruntach mieszkania będą tańsze. W założeniu będą to mieszkania na wynajem, z możliwością dojścia do prawa własności.
Poseł Krzysztof Lipiec poinformował, że program zakłada także wsparcie budownictwa społecznego i spółdzielczego oraz utworzenie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, na których Polacy będą mogli oszczędzać na kupno albo remont swojego mieszkania.
Czynsz w wybudowanych w ramach programu mieszkaniach będzie wynosił 10-20 zł za metr kwadratowy. Budowa pierwszych mieszkań ma się rozpocząć w 2018 r. Wcześniej do Sejmu zostaną skierowane stosowne uchwały.
Uzupełnieniem programu Mieszkanie Plus oraz jego drugim filarem będzie zwiększenie rządowego wsparcia dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie w wysokości od 35 do 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Co więcej, samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.
Nowym instrumentem wsparcia będzie także dotacja dla gmin (20% kosztów inwestycji), które wspólnie z inwestorami będą budowały mieszkania o określonym niskim czynszu przeznaczone dla osób o niskich dochodach. Z tego wsparcia będą mogły korzystać towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe ale również deweloperzy.
Trzecim filarem programu Mieszkanie Plus będą indywidualne konta mieszkaniowe, które dadzą możliwość oszczędzania na własną nieruchomość.
Rząd miałyby do zgromadzonego kapitału dokładać specjalną premię, na którą pieniądze miałyby pochodzić z wygaszanego programu Mieszkanie dla Młodych.
Na kontach mieszkaniowych, będzie można oszczędzać minimalnie przez 5 lat. Ustawa w tym zakresie miałaby zostać wprowadzona w 2017 roku. W 2018 rozpoczęłoby się oszczędzanie, a od 2019 roku byłby pierwsze wypłaty premii.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: