Dzielnicowi zamiast siedzieć za biurkiem mają spotykać się z mieszkańcami rozmawiając o ich kłopotach. Dzięki temu przestaną być anonimowi, poznają rzeczywiste problemy na swoim terenie i będą mogli skuteczniej je rozwiązywać – mówi Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, inspektor Dariusz Augustyniak.
W naszym regionie realizowany będzie rządowy program „Dzielnicowy bliżej nas”. To zasadnicza zmiana w pracy policji. Teraz dzielnicowi będą rozliczani nie z tego ile mandatów, czy upomnień udzielili, ale ile problemów rozwiązali – dodaje komendant.
Gość Radia Kielce – przypomina że program pilotażowo był wprowadzony w województwie śląskim i przyniósł oczekiwane rezultaty. Dzielnicowi przestali być anonimowi i z czasem coraz więcej osób zgłaszało im swoje problemy. Jeżeli udało się je rozwiązać, to w efekcie wzrastało bezpieczeństwo, a to jest przecież celem działania policji.
W naszym regionie jest 218 dzielnicowych. Statystycznie na jednego przypada ponad 5 tysięcy osób. Komendant zauważył jednak, że nie wszyscy potrzebują wsparcia dzielnicowych. To jakaś część mieszkańców, do których trzeba dotrzeć i wzbudzić ich zaufanie. Aby ułatwić kontakty każdy dzielnicowy ma telefon komórkowy i będzie miał tablet, na którym będzie odbierał pocztę elektroniczną.
W ramach realizacji programu policjanci mają uczestniczyć w szkoleniach dotyczących umiejętności komunikacji z mieszkańcami i radzenia sobie ze stresem.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: