Ponad 88 tysięcy wniosków w ramach rządowego programu „Rodzina 500 Plus” złożono dotychczas w województwie świętokrzyskim. Decyzje o przyznaniu świadczenia wydano ponad 81 tysiącom rodzin. Natomiast kwota świadczeń wyniosła do tej pory prawie 179 mln zł.
Jak oceniła zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach Bogumiła Niziołek, świętokrzyskie gminy w dalszym ciągu sprawnie realizują rządowy program.
– Prawie wszystkie gminy w województwie rozpatrzyły ponad 80% złożonych wniosków. Jednostkom realizującym program należy się więc głęboki ukłon za włożoną pracę i zaangażowanie – stwierdziła Bogumiła Niziołek.
Według świętokrzyskiego posła Platformy Obywatelskiej Artura Gierady, sposób realizacji programu Rodzina 500 Plus jest godny pochwały, ale zbyt dużo pieniędzy wydanych zostało na jego promocję. – Rzeczywiście trzeba pogratulować realizacji programu. Choć niepokoi mnie jak dużo pieniędzy zostało wydane na jego rozpropagowanie. Uważam, że pieniądze, które wydano na ulotki, ogłoszenia czy oklejanie busów można było przeznaczyć na potrzeby najbiedniejszych rodzin- powiedział Artur Gierada.
Przeciwnego zdania jest świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek, który uważa, że promocja programu w takiej, a nie innej formie była niezbędna dla skutecznej jego realizacji. Poseł twierdzi również, że opozycja formułuje zarzuty, bo żałuje, że sama nie wprowadziła podobnego świadczenia. – Jest to nieuzasadniona opinia. Osoby zainteresowane muszą mieć wiedzę na temat programu, by był on dobrze realizowany. Myślę, że koalicjanci poprzedniego rządu żałują, że nie wpadli na taki pomysł, choć mieli na to dużo czasu – uważa Marek Kwitek.
Pierwszy kwartał realizacji programu Rodzina 500+ w skali ogólnopolskiej podsumował dziś rząd. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli 2 miliony 620 tysięcy wniosków o to świadczenie. Od 1 kwietnia do 1 lipca rozpatrzono 85 procent wniosków. Minister powiedziała, że do rodzin trafiło prawie 5 miliardów złotych. Według stanu z 1 lipca – w całej Polsce świadczenie otrzymuje 3 miliony 240 tysięcy dzieci.
Z kolei minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że realizacja programu możliwa jest dzięki zwiększeniu dochodów podatkowych budżetu. Finansowanie programu „Rodzina 500 plus” będzie zapewnione zarówno w budżecie na rok bieżący, jak i przyszły. Paweł Szałamacha dodał, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość utrzyma władzę, to program będzie miał finansowanie także w kolejnych latach. Szef resortu finansów uważa, że jest to ważne w kontekście zawirowań na rynkach finansowych po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Program Rodzina 500 Plus realizowany jest od 1 kwietnia tego roku.
Jarosław Kumor