Uniwersytet Jana Kochanowskiego będzie wspierał uczelnie z Ameryki Południowej. UJK jako jedyna szkoła wyższa w Polsce został partnerem w projekcie „PONCHO”. Jak tłumaczy doktor Paulina Forma z UJK, jednym z głównych zadań projektu jest przekazanie europejskich doświadczeń uczelniom zza oceanu. Uniwersytet dostał na ten cel prawie milion euro od Komisji Europejskiej.
„To jest projekt, który ma na celu podniesienie potencjału uczelni wyższych, między innymi z Kolumbii, Paragwaju, Peru, Brazylii. Naszym zadaniem jest przygotowanie katalogu dobrych praktyk w prowadzeniu różnych badań, czy współpracy z biznesem – mówi Paulina Forma. UJK od kilku lat przekazuje swoją wiedzę na temat m.in. projektów badawczych uczelniom z Uzbekistanu.
O ile szkoły wyższe w Peru, czy Ekwadorze wsparcie ze strony UJK mogą docenić, to podniesienie potencjału uczelni brazylijskich może być trudne. Na Liście Szanghajskiej, czyli zestawieniu najlepszych uczelni na świecie, w pierwszej 500 szkół wyższych jest aż sześć placówek z Brazylii. Z Polski tylko dwie – Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Jednak jak mówi Paulina Forma, uczelnie brazylijskie mogą skorzystać z doświadczeń UJK nie tylko na polu naukowym.
Wskazuje na wymianę studentów i kadry naukowej. Z roku na rok coraz więcej osób chce wyjeżdżać na staże zagraniczne i udzielać się w międzynarodowych projektach badawczych.
UJK ma nadzieję, że zarówno studenci, jak i pracownicy naukowi z uczelni amerykańskich będą odwiedzać Kielce, a niewykluczone, że do Brazylii, czy Peru polecą również studenci z Kielc. Ta forma współpracy sprawdziła się w przypadku uczelni z Chin, gdzie obecnie na stażu przebywa 3 studentów z UJK.