Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury oraz Europejska Sieć Pamięć i Solidarność organizują wspólnie obchody 70 rocznicy tragicznych wydarzeń w Kielcach 4 lipca 1946 roku.
Podczas debat z udziałem naukowców, historycy będą starali się przybliżyć okoliczności tych tragicznych wydarzeń i wyjaśniać jakie były tego przyczyny. Pytań nadal jest bardzo dużo i nie wszystko zostało jeszcze wyjaśnione zaznacza naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska – Kalita.
Jej zdaniem wokół pogromu narosło wiele niewłaściwych interpretacji. ” Pojawia się m.in. pytanie dlaczego pogrom stał się w pewnym sensie synonimem antysemityzmu polskiego i na ile jest to rzeczywiście sprawiedliwe. Poza tym często kiedy mówimy o pogromie kieleckim przypominamy od razu holokaust. Z kolei kiedy mówi się o prowokacji niektóre środowiska twierdzą, że to jest niemożliwe. Wiele osób nie bierze pod uwagę kontekstu historycznego” – podkreśliła Dorota Koczwańska – Kalita.
W ramach obchodów 70. Rocznicy Pogromu Kieleckiego w poniedziałek w Domu Środowisk Twórczych zorganizowane zostaną dwie debaty. Pierwsza pod Hasłem „Antysemityzm jako narzędzie komunizmu” i druga „ Badacze wobec wydarzeń w Kielcach 4 lipca 1946 roku”. W uroczystościach weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda, a także wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
Do Kielc przyjadą m.in. Hubertus Knabe reprezentujący Miejsce Pamięci Berlin – Hohenschonhausen, Andras Kovacs z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego oraz Szewach Weiss były przewodniczący Knesetu.