Podczas obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego otwarta została wystawa poświęcona pamięci ofiar wydarzeń z 4. lipca 1946 roku.
Ekspozycja jest w pełni faktograficzna podkreśla Bogdan Białek – prezes Stowarzyszenia – ponieważ są tu dokumenty ze śledztwa i fragmenty zeznań sądowych. Pokazany jest także szerszy kontekst historyczny i atmosfera powojennego czasu.
Wystawa ma charakter stały, ale i progresywny, będzie uzupełniana, może nawet zmieniana w zależności od tego na jaki fakt położony będzie akcent – dodaje Białek.
Ekspozycję wzbogaca jedyny oryginalny zachowany element z dawnej kieleckiej synagogi. To jest lew – mówi prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Wystawa jest również multimedialna. Na ekranach prezentowane są zarejestrowane wspomnienia świadków tragicznych wydarzeń oraz inne dokumentalne materiały filmowe. Część z nich jest w wysokiej rozdzielczości, ze zbliżeniami twarzy – mieszkańcy Kielc mogą szukać na nich swoich bliskich. Zwiedzanie odbywać się będzie w niewielkich, 10-osobowych grupach. od dziś do 5 lipca wstęp bezpłatny.
Również w ramach obchodów 70 rocznicy pogromu kieleckiego w kinie „Fenomen” w Wojewódzkim Domu Kultury odbyła się kielecka premiera filmu „Przy Planty 7/9” (Bogdan’s Journey). Uroczysta polska premiera obrazu w reżyserii Lawrence’a Loewingera i Michała Jaskulskiego odbyła się 22 czerwca 2016 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Został on także pokazany na 26. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Pełnometrażowy film dokumentalny realizowany był przez 10 lat poinformował Michał Jaskulski jeden z autorów tytułu „Przy Planty 7/9”.