Przy kamienicy na ulicy Planty 7/9 w Kielcach zawisły dwie tablice kommemoratywne z cytatami papieży św. Jana Pawła II i Franciszka na temat pogromu kieleckiego. Ich odsłonięcie rozpoczęło cykl uroczystości upamiętniających 70. rocznicę tragicznych zdarzeń.
Na pierwszej tablicy umieszczono fragment homilii św. Jana Pawła II z masłowa z 4 czerwca 1991 roku. Wypowiedział on wówczas zdanie: „W lipcu 1946 roku w Kielcach zginęło ze zbrodniczych rąk wielu braci Żydów. Polecamy ich dusze Bogu”. Na drugiej natomiast fragment listu przesłanego 1 marca 2016 roku przez papieża Franciszka do rabina Abrahama Skórki: „Odnośnie tego, co napisałeś mi dziś na temat Kielc, zawsze będę po stronie przebaczania i pojednania. Otwarte rany to nic dobrego, i mogą prowadzić do dalszych zakażeń. Ale kiedy się zasklepią, zostają jedynie blizny które, z czasem, stają się integralną pozostałością w naszej historii”.
Do tych słów papieża Franciszka nawiązywał przy poświęceniu tablic ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski. „Obejrzycie sobie Wasze ręce, popatrzcie na twarz czy są jakieś blizny, bo ja takie mam. Wygoiły się, zapominamy o pewnych wydarzeniach, ale blizny nam o nich przypominają. Blizny są znakiem historii, a historia jest pamięcią przyszłości” – powiedział biskup Piotrowski.
Odsłonięcia tablic dokonał prezydent Kielc Wojciech Lubawski. W wypowiedzi dla Radia Kielce stwierdził on później, że mieszkańcy miasta zawsze powinni pamiętać o tym, co stało się 70 lat temu. „Kielce to teraz zupełnie inne miejsce – nowoczesne europejskie miasto. Ale o tej naszej europejskości świadczy także stosunek do historii” – powiedział.
Jednym z gości uroczystości był Jakov Kotlicki, prezes stowarzyszenia Kielce Society w Izraelu. Przyznał on, że pogrom kielecki stał się dla wielu Żydów bezpośrednim powodem opuszczenia Polski, ale zauważył, że Kielce jako jedno z nielicznych miast potrafią bardzo dobrze upamiętniać takie tragiczne wydarzenie.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, z którego inicjatywy odsłonięto dwie tablice otworzyło także nową ,stałą wystawę poświęconą wydarzeniom z 1946 roku. Można ją oglądać w kamienicy przy ulicy Planty 7/9.