W Kielcach rozpoczynają się dziś uroczystości upamiętniające 70. rocznicę tragicznych wydarzeń, które doprowadziły do śmierci 42 żydowskich mieszkańców miasta. Na kamienicy przy ul. Planty 7/9 – w miejscu, gdzie 4 lipca 1946 roku rozpoczął się pogrom – odsłonięte zostały obok już istniejących, dwie tablice kommemoratywne z cytatami wypowiedzi papieży św. Jana Pawła II oraz Franciszka na temat wydarzeń kieleckich. W odsłonięciu wzięli udział prezydent Kielc Wojciech Lubawski i ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski.
Przesłanie papieża Franciszka na ten temat przywiózł w maju tego roku z Watykanu rabin Abraham Skórka, przekazując je w Kielcach w trakcie organizowanej przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego konferencji „Pamięć – dialog – pojednanie. Duchowe wymiary przebaczenia”.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, które jest organizatorem dzisiejszych uroczystości przygotowało także stałą, multimedialną wystawę, którą będzie można oglądać od dzisiaj wewnątrz kamienicy. Oprócz informacji o przebiegu zdarzeń z 1946 roku znalazły się na niej dokumenty ze śledztwa i fragmenty zeznań sądowych. Na ekranach prezentowane są zarejestrowane wspomnienia świadków tragicznych wydarzeń, m.in. Barucha Dorfmana, Esther Montag i Miriam Guterman.
Zwieńczeniem pierwszego dnia uroczystości rocznicowych będzie specjalna projekcja filmu “Przy Planty 7/9” w reżyserii Lawrence’a Loewingera i Michała Jaskulskiego. Premiera tego dokumentu miała miejsce 2 czerwca tego roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
W niedzielne południe rozpocznie się przemarsz upamiętniający ofiary pogromu. Jego uczestnicy, w tym przybyli specjalnie na tę uroczystość goście z Izraela i Stanów Zjednoczonych, przejdą od pomnika Menora przy Alei IX Wieków Kielc, poprzez Memoriał Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przy dawnej synagodze, gdzie upamiętnione są nazwiska Polaków ratujących Żydów przed Holokaustem, aż do kamienicy przy ulicy Planty. Tak, jak co roku, odczytane tam zostaną nazwiska zamordowanych i zapalone zostaną znicze. Odczytany zostanie również apel, który do uczestników rocznicowych uroczystości napisała premier Beata Szydło. O 15.00 odbędzie się natomiast wspólna chrześcijańsko – żydowska modlitwa, którą poprowadzi naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
W poniedziałek – dokładnie w 70-ą rocznicę tragicznych wydarzeń w Kielcach – rozpoczną się uroczystości państwowe z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Organizują je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury oraz Europejska Sieć Pamięć i Solidarność. Prezydent Andrzej Duda wygłosi w południe przed kamienicą przy ulicy Planty specjalne przemówienie, które transmitowane zostanie na antenie Radia Kielce. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w trakcie prywatnej części swojego pobytu w Kielcach głowa państwa odwiedzi kirkut, gdzie pochowane zostały ofiary pogromu, spotka się także z emerytowanym biskupem Kazimierzem Ryczanem.
W ramach obchodów odbędą się również dwie debaty. Pierwsza pod hasłem „Antysemityzm jako narzędzie komunizmu” i druga „Badacze wobec wydarzeń w Kielcach 4 lipca 1946 roku”. Do Kielc przyjadą m.in. Hubertus Knabe reprezentujący Miejsce Pamięci Berlin – Hohenschönhausen, Andras Kovacs z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego oraz były przewodniczący Knesetu i ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.
Zwieńczeniem 70. rocznicy będzie uroczysty koncert na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Simfonia Varsovia prowadzona przez Jerzego Maksymiuka wykona skomponowany przez niego utwór „Lament serca”. Kielcom in memoriam, Symfonię kameralną Dymitra Szostakowicza i Adagio na smyczki Samuela Barbera. Koncert poprzedzi uroczystość wręczenia ks. bp. Mieczysławowi Cisło honorowego wyróżnienia VIR BONUS, przyznawanego przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.