Kolejnym miejscem na naszej mapie „Wakacji z duchami historii” było Podzamcze Chęcińskie. Zajrzeliśmy do dawnego pałacu starostów chęcińskich i zdradziliśmy, jakie skarby zachowały się w tej pochodzącej z 1630 roku niepowtarzalnej architektonicznie budowli. Otoczenie pałacu to resztki dawnego parku, którego najciekawszą częścią jest aleja z 300-letnimi, dorodnymi lipami.
Dwór w Podzamczu zbudował starosta chęciński Jan Branicki, który przeniósł tu siedzibę starosty, z zamku chęcińskiego ze względu na trudny dojazd. Na początku XVIII wieku, gdy po odbudowie Chęcin, starosta opuścił podzamcze, dwór zaczął pełnić funkcję folwarku. Fosy zamieniono wówczas na stawy, a sam budynek dworu obronnego stał się w XIX wieku spichlerzem. Nasi słuchacze dowiedzą się m.in. co znaleziono w pobliskich zbiornikach wodnych.
W latach dwudziestych XX wieku przekazano budynki szkole rolniczej. Dwór został wówczas przebudowany. Z dawnego założenia rezydencjonalno-obronnego pozostał główny budynek od strony południowej, oficyna od wschodu, portal okienny z herbem Gryf, resztki fosy.
W parku na południe od dworu zachowała się barokowa brama ozdobna, która była wolnostojącym łukiem triumfalnym, wzniesionym na cześć zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku. Według innych źródeł brama została wybudowana znacznie wcześniej, przez starostę chęcińskiego Stanisława z Ruszczy, dla uczczenia odzyskania dla katolików kościoła franciszkańskiego w Chęcinach, zajmowanego do 1603 roku przez arian. Obecnie po renowacji Dwór Starostów w Podzamczu jest siedzibą Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. W trakcie audycji, która rozpocznie się o 9.30 a potrwa do 13.00 zdradzimy naszym słuchaczom jeszcze wiele ciekawych faktów i tajemnic dotyczących tego miejsca.
W pierwszym tygodniu odwiedzimy jeszcze zespół pałacowy na Tarnoskale w Piotrkowicach, a także Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Przez całe wakacje będziemy odkrywać tajemnice ruin zamków, pałaców i dawnych dworów w regionie świętokrzyskim.
38 miejsc odwiedzimy wspólnie z Henrykiem Gołębiewskim, czyli niezapomnianym Maniusiem „Pikadorem” z filmu „Wakacje z duchami” Dowiemy się również, kto uczestniczył w dawnych balach, co jadał i jak się ubierał.
Przypomnimy dawne obyczaje obowiązujące na dworach królów, książąt i magnatów. Włączymy się także w obchody Roku Henryka Sienkiewicza cytując najpiękniejsze fragmenty z jego dzieł, często opisujące dwory, zamki i fortyfikacje oraz dworską etykietę i ceremoniały. Nie zabraknie również konkursów.