Na przejeździe drogowo-kolejowym w podkieleckim Słowiku zainaugurowano kolejną kampanię „Bezpieczny Przejazd”. Jej autorzy chcą uświadomić kierowcom, że skrzyżowania dróg i torów kolejowych są bardzo niebezpieczne i należy w ich okolicach zachować ostrożność. Kierowcy wciąż bowiem lekceważą przepisy.
Zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Kielcach Mirosław Zenka informuje, że w Polsce liczba wypadków na torach w ciągu 11 lat spadła o 12 procent. W regionie kieleckim, w pierwszym półroczu tego roku doszło do identycznej liczby wypadków, jak w całym minionym roku.
Komendant regionu Straży Ochrony Kolei w Kielcach Marek Bilnicki mówi, że kierowcy są szczególnie nierozważni na niestrzeżonych przejazdach kolejowych. Nie zachowują ostrożności, nie zatrzymują się przed przejazdem, a nawet wjeżdżają na tory, mimo sygnalizacji i zamkniętych zapór.
Naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach Tomasz Janik radzi kierowcom, aby zatrzymywali się przed każdym przejazdem przez tory. Podkreśla, że nawet na strzeżonych przejazdach urządzenia mogą ulec awarii, a dróżnik z różnych powodów może nie opuścić zapór.
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe informuje, że 98 procent wypadków na przejazdach drogowo-kolejowych powodują kierowcy. W większości przypadków, kiedy w samochód uderzy pociąg, osoby znajdujące się w pojeździe odnoszą ciężkie rany lub ponoszą śmierć.