Biznes, edukacja, sport i zarządzanie talentami, to podstawowe cele senegalskiego inwestora, który jest zainteresowany zakupem spółki Korona Kielce S.A. – mówił podczas spotkania z radnymi Peter Kaluba, który przyjechał do Kielc z Ibrahimą Iyane Thiamem.
Potencjalni inwestorzy reprezentują NFSC Iyane – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z Senegalu, która przy wsparciu rządu prowadzi Akademię Piłkarską. Chce rozpocząć współpracę z 10 krajami na świecie, które są strategicznie istotne dla Senegalu. To m. in. Kanada, Chiny, Indie, Włochy, Polska, w tym Kielce.
Ibrahima Iyane Thiam zapewnił, że Korona będzie grać w Kielcach pod tą samą nazwą. Zarząd klubu będzie także w Kielcach, z tym, że mogą wejść do niego Senegalczycy.
Inwestor jest zainteresowany zakupem większościowego pakietu udziałów, który miałby wynosić 70-75% i oczekuje przejęcia klubu bez zadłużenia.
Jak powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski – obecne zadłużenie Korony wynosi 2 miliony złotych wobec miasta. To są opłaty za wynajem stadionu od MOSiR oraz podatek od nieruchomości. Prezydent zaznaczył, że sprzedaż Korony nie jest łatwa, bo trzeba znaleźć odpowiedniego partnera. Takim mają być Senegalczycy. Projekt senegalski jest wielką szansą dla Korony i Kielc. Jak powiedział Wojciech Lubawski – Korona, to szansa na rozwój gospodarczy i współpracę między Kielcami, a Senegalem. Zdaniem prezydenta – umowa powinna zostać podpisana w ciągu dwóch tygodni.
Peter Kaluba był zbudowany pozytywnym odbiorem senegalskiego projektu przez radnych. Stwierdził, że przy podpisywaniu umowy zostanie wypracowana taka koncepcja, która z jednej strony zagwarantuje rozwój Korony, a z drugiej pozwoli Senegalczykom realizować swoje cele biznesowe.
Pozytywnie spotkanie ocenił przewodniczący Rady Miasta Dariusz Kozak. Wyraził satysfakcję, że w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klubów. Zdaniem przewodniczącego – przedstawiona koncepcja jest bardzo dobra i gwarantuje rozwój Korony, ale jednocześnie odciążenie budżetu miasta.
Agata Wojda stwierdziła, że na część istotnych pytań m. in. dotyczących budżetu, czy finansowania klubu radni nie uzyskali odpowiedzi, bo tłumaczono, że jest to jeszcze zbyt wczesny etap negocjacji. Zaznaczyła jednak, że był też pewien pozytyw. – Jest zasadnicza zmiana, bo dotychczas inwestorzy, albo wysyłali faksy o północy, albo spotykali się bez obecności kamer i mikrofonów. Tu inwestor sam prosi o spotkanie z radnymi. Jednak, jeśli chodzi o szczegóły umowy sprzedaży, to prezydent ma wszystkie karty w ręku, bo to jemu rada przekazała kompetencje w zakresie podjęcia tej decyzji i Pan prezydent, podejmując ją, bierze na siebie pełną odpowiedzialność – powiedziała radna PO.
Senegalczycy są również zainteresowani współpracą z lokalnymi przedsiębiorcami, Kieleckim Parkiem Technologicznym, Targami Kielce. Nie wykluczają przejęcia części udziałów przez grupę przedsiębiorców, którzy byli również zainteresowani zakupem Korony.
Umowa zostanie sfinalizowana w ciągu 2-3 tygodni.