Mieszkańcy Wielkiej Brytanii decydują dziś w referendum o pozostaniu swojego kraju w Unii Europejskiej. Lokale wyborcze czynne będą do 20.00, a wyborcy udzielają odpowiedzi na pytanie: Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem, czy opuścić Unię Europejską.
Opinia publiczna jest w tej sprawie mocno podzielona. W dwóch opublikowanych na dzień przed głosowaniem sondażach odnotowano przeciwstawne wyniki. Według badania firmy Opinium, 1 procent przewagi mają zwolennicy wyjścia, natomiast pracownia Survey Monkey przewiduje 3-procentową przewagę zwolenników pozostania.
Prof. Alex Szczerbiak z Uniwersytetu w Sussex powiedział Radiu Kielce, że prawdopodobieństwo obu możliwości jest równe, a badania opinii publicznej w Wielkiej Brytanii po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych nie są uznawane za wiarygodne.
Profesor Alex Szczerbiak
„Dopóki trwa głosowanie, przewidywanie wyniku jest bardzo trudne. Opinia publiczna jest podzielona prawie po połowie. Część sondaży pokazuje zwycięstwo zwolenników wyjścia, a inne wskazują na wygraną sympatyków pozostania w UE.”
Pytani przez Radio Kielce Brytyjczycy chcą uczestniczyć w referendum. Podkreślają, że to dla nich szansa na wyrażenie własnej opinii.
„Będę głosował za pozostaniem w Unii, zamierzam oczywiście głosować, to bardzo istotna decyzja i nie chciałabym zrobić przy tym błędu, z pewnością pójdę, byłbym głupcem, gdybym tego nie zrobił. To wielka okazja nie tylko dla mnie, ale dla całej Wielkiej Brytanii, do zagwarantowania, że pozostaniemy w Unii.”
W opinii prof. Szczerbiaka imigranci z Europy Środkowo – Wschodniej, wśród których najliczniejszą grupę stanowią Polacy przyczynili się do wzrostu nastrojów eurosceptycznych na Wyspach.
Wielu przybyłych z Europy Środkowej uzmysłowiło Brytyjczykom, że stracili poprzez kontrolę nad swoimi granicami. Drogą do odzyskania tej kontroli ma być dla wielu z nich wyjście z Unii Europejskiej
Aby referendum było ważne, powinno uczestniczyć w nim 50 procent uprawnionych. Frekwencja nie powinna stanowić problemu, gdyż do udziału w głosowaniu zarejestrowało się rekordowa liczba ponad 46 milionów osób.