Brytyjczycy decydują dziś o losach nie tylko swojego kraju, ale także Europy i świata – uważa Łukasz Kulesa – dyrektor ds. badań Londyńskiego European Leadership Network. Jego zdaniem skutki ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty mogą być bardzo poważne. Jeżeli Londyn osiągnie potem sukces, to podobną drogą podążą także inne państwa i może to oznaczać rozpad Unii Europejskiej. Jeżeli jednak Brytyjczycy zdecydują o pozostaniu, to będzie to sygnał, że Unia ma przyszłość i warto w tę organizację inwestować.
Na efekty referendum czekają także światowe potęgi. Stany Zjednoczone są za pozostaniem Wielkiej Brytanii, z kolei Rosja ze względu na swoje interesy wolałaby, aby Londyn opuścił Unię osłabiając wspólnotę.
Komentując zakończoną kampanię przed głosowaniem – analityk powiedział na naszej antenie, że mało było rzeczowej dyskusji o plusach i minusach bycia w Unii, a argumenty sprowadzały się do przywoływania mitów o biurokracji i bananach oraz problemach z emigrantami. Zwolennicy pozostania twierdzili, że lepiej funkcjonować w rzeczywistości dobrze znanej niż decydować się na niepewność. Z kolei osoby opowiadające się za wyjściem, wskazywały na całkowitą niezależność i możliwość odrzucenia tego wszystkiego, co w Unii przeszkadza, przy jednoczesnym czerpaniu korzyści np. ze wspólnego rynku. Zdaniem gościa Radia Kielce takie rozumowanie jest błędne bowiem, żadne państwo nie zgodzi się na podpisanie dwustronnych niekorzystnych dla siebie umów z Wielką Brytania, godząc się jednocześnie na utrzymanie przywilejów dla mieszkańców wyspy.
Oceniając skutki ewentualnego Brexitu dla Polaków ekspert powiedział, że w bez względu na wynik referendum należy spodziewać się ograniczenia pomocy socjalnej i opieki społecznej. Natomiast trudno powiedzieć jak zostanie rozwiązany problem emigracji zarobkowej. Raczej nie uda się wprowadzić systemu punktowego, który będzie preferował osoby z wysokimi kwalifikacjami lub odpowiadającymi potrzebom rynku pracy.
Zdaniem Łukasza Kulesy wyjście Wielkiej Brytanii jest dla Polski niekorzystne także w kontekście szczytu NATO w Warszawie, gdzie przywódcy zamiast o bezpieczeństwie kontynentu w tym naszych wschodnich granic, dyskutowaliby o tym, jak ułożyć na nowo relacje z Londynem.
Posłuchaj audycji: