W Targach Kielce rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Oferty prezentuje w tym roku ponad 280 wystawców, z 11 państw.
Zwiedzający mogą zobaczyć najnowsze rozwiązania dotyczące budowy obiektów sakralnych, ich projektowania i wyposażenia. Wystawcy prezentują również dewocjonalia, szaty liturgiczne i wydawnictwa oraz sposoby konserwacji i renowacji starych świątyń. Zaplanowano także konferencje i warsztaty, m.in. na temat ochrony zabytków, redagowania gazet parafialnych czy nowoczesnych metod duszpasterstwa, wykorzystujących środki przekazu.
Targi otworzył Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, który powiedział, że to, co oferują wystawcy to doskonała pomoc w przeżywaniu naszej wiary. Dodał, że imponująca jest wielkość tego wydarzenia, bo jest to drugie po Vicenzy wydarzenie tego typu w Europie.
Na rangę wydarzenia, jakim są Targi SACROEXPO oraz znaczenie imprezy dla promocji regionu zwracał także uwagę ordynariusz diecezji kieleckiej ksiądz biskup Jan Piotrowski. Jak mówił, ziemia świętokrzyska kocha prawdę i wolność, ale kocha też sztukę. Dzięki temu Kielce to nie tylko punkt na mapie, ale miejsce, do którego warto przyjeżdżać i odkrywać to, co się w nim dzieje.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreślił, że wystawa na stałe wpisała się terminarz kieleckiego ośrodka wystawienniczego. Z roku na roku gromadzi coraz więcej wystawców i przynosi chlubę Kielcom.
Senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że to duże wydarzenie nie tylko dla miasta, ale również dla regionu. Rangę wydarzenia podnosi np. obecność Prymasa Polski.
Podczas targów można nabyć m.in. szaty liturgiczne. Tomasz Woźny z firmy Alba podkreślił, że dla każdego roku pojawiają się nowości. W tym roku są to szaty tkane, wykonane z naturalnej wełny.
Podczas targów wręczone zostaną także nagrody i wyróżnienia. W tym roku medale „Per Artem Ad Deum” otrzymają: piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów Antonina Krzysztoń, estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej Arvo Pärt oraz włoski rzeźbiarz i złotnik Arnaldo Pomodoro.