Absolwenci świętokrzyskich gimnazjów poznali wyniki egzaminu na zakończenie nauki. Jak wynika z informacji przedstawionych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną z Łodzi, liczba punktów uzyskana przez uczniów z naszego regionu jest zbliżona do średniej krajowej. Identyczne jak średnia, nasi uczniowie wypadli w części humanistycznej. Z historii i wiedzy o społeczeństwie zdobyli 56 procent, natomiast z języka polskiego 69.
Odrobinę lepiej, niż średnia krajowa wygląda wynik egzaminu z przedmiotów przyrodniczych. W Świętokrzyskiem, średnia to 52 procent, czyli o jeden punkt procentowy więcej niż wynik krajowy, ale już w części matematycznej wypadamy nieco gorzej, uczniowie z regionu uzyskali 48 procent punktów, to o jeden punkt procentowy mniej, niż średnia krajowa.
Trzecioklasiści z Gimnazjum nr 3 w Kielcach spodziewali się, że końcowy rezultat sprawdzianu będzie lepszy. Niektórzy mają już za sobą trudne rozmowy w domu. – Moja siostra studiowała matematykę i jej zdaniem powinnam mieć z tego przedmiotu więcej punktów. Ale ja jestem bardziej humanistką – mówi jedna z uczennic.
Dorota Szpaderska, dyrektor Gimnazjum nr 3, jest zadowolona z wyników uczniów, zwłaszcza z części humanistycznej. Przyznaje, jednak, że miała nadzieję, iż część matematyczno-przyrodnicza zostanie oceniona nieco wyżej. – Dla nas wyniki egzaminu są wskazówką nad czym pracować w przyszłym roku. Na pewno trzeba będzie mocniej motywować uczniów do nauki matematyki. To dla większości jeden z trudniejszych przedmiotów – mówi Dorota Szpaderska.
Również z angielskiego na poziomie podstawowym jesteśmy nieco słabsi – 63 procent, podczas gdy średnia krajowa jest o jeden punkt procentowy wyższa. Odwrotnie jest w przypadku języka niemieckiego. Uczniowie z regionu uzyskali tu 58 procent, czyli o jeden punkt procentowy więcej niż średnia krajowa.
Z wyników egzaminu widać, że najlepiej wypadają uczniowie z dużych miast. Szczególne wyraźne jest to w przypadku języka angielskiego, gdzie różnica między nimi, a gimnazjalistami z wiejskich szkół wynosi aż 13 punktów procentowych.
Wynik
Część humanistyczna:
Historia wiedza o społeczeństwie: 56 procent (średnia krajowa 56 procent)
Język polski 69 (kraj 69)
Część matematyczno przyrodnicza:
Przedmioty przyrodnicze: 52 procent (kraj 51)
Matematyka 48 procent (kraj 49)
Język angielski poziom podstawowy 63 procent (kraj 64)
Język niemiecki poziom podstawowy 58 (kraj 57)