Muzeum archeologiczne w Krzemionkach, które ubiega się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO, nawiązało współpracę z międzynarodowym ekspertem Barry’m Gamble, który ma pomóc w sporządzeniu wniosku i dopełnieniu niezbędnych formalności.
Konsultant, który dziś zwiedził podziemne chodniki prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego przyznał, że atuty jakimi dysponuje ten zabytek, w pełni uzasadniają starania o wpisanie na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Aby przekonać komisję UNESCO do wpisania na listę – placówka obok zgromadzenia niezbędnej dokumentacji, zamierza przygotować nowe ekspozycje oraz poprawić infrastrukturę. Jak mówi dyrektor Włodzimierz Szczałuba – obiekt musi zostać odpowiednio zabezpieczony i oświetlony oraz przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Pieniądze na realizację tych zadań, czyli ponad 3 mln zł mają pochodzić przede wszystkim z dotacji z RPO. Dyrekcja muzeum w Krzemionkach liczy, że proces aplikacji zakończy się za 3-4 lata. Kopalnie krzemienia pasiastego są pierwszym obiektem w Świętokrzyskiem, które mają szansę na wpis na listę UNESCO. W Polsce tym tytułem szczyci się 14 miejsc i zabytków.