Co roku wiele osób wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy. Czasami jest to praca sezonowa, czasem stałe zajęcie. Mimo że ruch wyjazdowy nasila się szczególnie późną wiosną i latem, przygotowania do takiego wyjazdu warto zacząć znacznie wcześniej mówili w „NKP” Przemysław Kowalczyk z WUP w Kielcach i Szczepan Bogucki z firmy JobSystems GmbH.
Dobrze, jeśli osoby chcące pracować w innych krajach znają podstawy na przykład języka angielskiego. W przypadku pracy w Niemczech obowiązkowo trzeba w stopniu komunikatywnym porozumiewać się po niemiecku. W przypadku podjęcia pracy jako pielęgniarz, czy pielęgniarka niezbędne jest zdanie egzaminów fakultatywnych w języku niemieckim.
Goście audycji Pawła Solarza zwrócili uwagę, że potencjalni pracownicy przed wyjazdem powinni poznać przepisy związane z rejestracją i ubezpieczeniami społecznymi obowiązującymi w kraju wyjazdu. Należy tez w naszym kraju wyrobić w NFZ europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego i opłacić ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków.
Przemysław Kowalczyk z WUP w Kielcach oraz Szczepan Bogucki z JobSystems GmBH podkreślili, że za każdym razem instytucje sprawdzają, jak pracownik odnalazł się w nowej sytuacji zawodowej i czy warunki oferowane przez pracodawcę nie uległy zmianie. Słuchacze pytali między innymi o to, czy sami mogą znaleźć zagranicznego pracodawcę, a polskie urzędy i instytucje pomogą w wyjeździe. Tak, pod warunkiem, że pracodawca współpracuje z publicznymi służbami zatrudnienia.
Posłuchaj pierwszej części:
Posłuchaj drugiej części: