78 projektów będzie ubiegać się o poparcie kielczan w ramach tegorocznej odsłony budżetu obywatelskiego. Weryfikacja zgłaszanych pomysłów została już zakończona. Dzisiaj w Internecie opublikowana została lista zadań. Głosowanie w Internecie rozpoczyna się o północy (z piątku na sobotę).
W tym roku mieszkańcy zgłosili 86 tzw. małych i 41 dużych zadań. Po weryfikacji nie wszystkie zostały jednak dopuszczone do głosowania ze względów formalno-prawnych. Edyta Samczyńska z Wydziału Budżetu kieleckiego ratusza informuje, że odrzucono propozycje, które związane były z inwestowaniem na działkach nie należących do miasta, a także takie, których nie można zrealizować w trakcie jednego roku.
Edyta Samczyńska wylicza, że ponad 50 projektów to propozycje budowy boisk, placów zabaw, siłowni, skwerów rekreacyjnych oraz ulic, chodników i oświetlenia. Niektóre ze zgłoszonych przez kielczan pomysłów wyróżniają się jednak oryginalnością. To między innymi obserwatorium astronomiczne i planetarium przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 15), wodny plac zabaw przy basenie przy ulicy Szczecińskiej, a także tor do jazdy na rowerze, rolkach, hulajnodze i deskorolkach na Osiedlu Słoneczne Wzgórze.
Zobacz listę zgłoszonych projektów
Głosowanie potrwa dwa tygodnie, do 5 czerwca. Mogą wziąć w nim udział kielczanie, którzy ukończyli 16 lat. Można oddać tylko jeden głos, ale wskazując jednocześnie dowolną liczbę zadań. Urzędnicy zachęcają do głosowania za pośrednictwem Internetu. Elektroniczny formularz można wypełnić na stronie budzetobywatelski.kielce.eu. Głosy można oddawać także tradycyjnie, do urn w lokalach Urzędu Miasta Kielce i Miejskiego Urzędu Pracy albo wysyłając pocztą na adres Urzędu Miasta.
Na inwestycje wskazane przez mieszkańców zarezerwowane zostanie w przyszłorocznym budżecie miasta 5 milionów złotych. Półtora miliona przeznaczono na projekty małe, nie przekraczające 150 tysięcy złotych. Zadania, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku poznamy najpóźniej 20 czerwca.