Polityk Nowoczesnej Ryszarda Petru – Michał Braun – chce, by w Kielcach, wzorem Starachowic, wprowadzono Kartę Seniora. Dokument miałby uprawniać starsze osoby do ulg i zniżek w wybranych instytucjach oraz firmach. Jak powiedział Michał Braun – na razie chęć przystąpienia do programu zgłosiło 7 przedsiębiorców. To m.in. właściciele kawiarni, restauracji, czy zakładów fryzjerskich. Jego zdaniem – miasto zauważa potrzeby seniorów ale nie do końca wykorzystuje możliwości pomocy osobom powyżej 60 roku życia. To chociażby karta seniora.
Z tymi zarzutami nie zgadza się dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Marek Scelina. Jak mówi – takie twierdzenie, wbrew oczywistym faktom jest niemoralne. Marek Scelina dodaje, że gmina Kielce od wielu lat dba o seniorów i wspiera ich. Kielce stały się w Polsce wzorem polityki senioralnej. Z myślą o osobach starszych miasto wybudowało 3 bloki, w których znajduje się ponad 100 mieszkań chronionych dla 120 seniorów. W planach są kolejne inwestycje.
W Kielcach działa 11 klubów seniora, a następny będzie się znajdował na osiedlu Podkarczówka. Ponadto – jak wylicza Marek Scelina – miasto prowadzi 3 ośrodki wsparcia dziennego dla chorych na Alzheimera, a w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej uruchomiło oddział dla cierpiących na tę chorobę. Dodatkowo codziennie 1480 seniorów korzysta z usług opiekuńczych, także opłacanych przez miasto. Seniorzy od lat korzystają z darmowej komunikacji.
W ubiegłym roku na politykę senioralną miasto Kielce wydało ponad 31 mln zł. Dlatego – zdaniem Marka Sceliny – niemoralne jest, by ktoś mówił, że miasto niedostatecznie dba o swoich starszych mieszkańców.
Inicjatorzy wprowadzenia w Kielcach Karty Seniora przygotowali już projekt uchwały Rady Miasta oraz regulamin karty.