Kampanie propagujące ideę transplantologii są niezbędne, ponieważ cały czas świadomość społeczna dotycząca tej kwestii jest niewystarczająca – powiedział na naszej antenie, dr Piotr Kowal, koordynator ds. transplantologii w Szpitalu Specjalistycznym w Końskich. Nadal zbyt mało o tym rozmawiamy z członkami rodziny, temat wraca dopiero w przypadku tragedii po utracie bliskiej osoby.
Większość Polaków zgadza się z ideą transplantologii, ale nie ma wiedzy, co o tym sądzą najbliżsi. Dlatego każda, najmniejsza akcja wyjaśniająca, jak ważne jest ratowanie życia drugiej osobie polegające na przeszczepianiu narządów podwyższy liczbę zabiegów – powiedział gość Radia Kielce. Jak przyznał, najtrudniejsze są rozmowy z osobami, które nie potrafią podjąć decyzji, ponieważ nie znają woli zmarłej, najbliższej osoby.
Najczęściej pobierane narządy to nerki, serce, wątroba. Pochodzą one zwykle od dawców zmarłych w wyniku urazów czaszkowo – mózgowych, niekoniecznie od tylko młodych osób. Pięć takich pobrań narządów wykonano w tym roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Rocznie w regionie przeprowadza się ich kilkanaście.
Tymczasem, jak już informowaliśmy, na Rynku w Kielcach stanęła nietypowa instalacja. Z pozoru zwyczajna, drewniana ławka kryje w sobie nagrania historii osób po przeszczepie, które dziękują swoim dawcom i ich rodzinom. Zdaniem dr Piotra Kowala to bardzo dobry pomysł, który może skutecznie pomóc w promowaniu zabiegów przeszczepiania narządów. W nagraniu wzięły udział m. in. osoby związane ze Stowarzyszeniem „Życie po przeszczepie” i Stowarzyszeniem Transplantacji Serca. W ten oryginalny sposób Ministerstwo Zdrowia promuje w ramach kampanii „Zgoda na Życie” transplantologię. Kielce są pierwszym miastem w Polsce, w którym zamontowano tę instalację.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: