Blisko 40% świętokrzyskich firm, które powstały dzięki pieniądzom unijnym po 7 latach nadal prowadzi działalność, wynika z analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. To wynik lepszy od średniej krajowej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że po pięciu latach w Polsce działalność kontynuuje zaledwie 32% firm.
Jak informuje Paweł Lulek (na zdjęciu) z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, analizie poddano ponad 400 podmiotów, które powstały dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Jak dodaje, dane wskazują, że po roku, działalność gospodarczą prowadzi 88% firm. Najbardziej trwałe są te z szeroko pojętej branży informacyjnej, telekomunikacyjnej, produkcji dźwiękowej i filmowej. Równie trwałe okazują się firmy prawnicze, rachunkowo–księgowe, doradcze, a także biura projektowe i architektoniczne czy firmy transportowe.
Największy problem z utrzymaniem się na rynku mają natomiast podmioty działające w branży kulturalnej i edukacyjnej oraz gastronomicznej i hotelarskiej. W tych przypadkach co trzecia lub czwarta firma nie działa dłużej niż rok.
Wojciech Głowacki, właściciel firmy architektonicznej, która powstała dzięki wsparciu z Unii Europejskiej 2009 roku mówi, że aby przetrwać nie należy stawiać tylko na konkurencyjne ceny. Równie ważna jest jakość świadczonych usług i ciągły rozwój.
Od 2004 roku, czyli od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach udzielił ponad 10 tysięcy dotacji na uruchomienie własnej działalności gospodarczej.