Pokazem filmu „Polskie Państwo Podziemne” i grami planszowymi o tematyce II wojny światowej, zachęcał dziś do nauki historii Instytut Pamięci Narodowej. W budynku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbyła się X edycja Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Szkół im. Bohaterów II Wojny Światowej.
Pracownicy IPN przygotowali warsztaty historyczne dla uczniów i dla nauczycieli. Jak powiedziała Dorota Koczwańska-Kalita – naczelnik delegatury IPN w Kielcach, to sposób na dodatkowe lekcje. Historia przedstawiona w formie warsztatowej zapada w pamięć bardziej, niż przeglądanie podręcznika. Jej zdaniem, wiedzy nigdy nie jest za wiele, szczególnie, że przez wiele lat była ona w szkołach zakłamywana. Dopiero dziś mówi się o kolejnych postaciach bohaterów wojennych, o których do tej pory milczano – dodaje Dorota Koczwańska-Kalita.
Uczniowie twierdzą, że dzięki warsztatowej formule mogli poznać historię Polskiego Państwa Podziemnego, a gry pozwalają zapoznać się m.in. z jego symboliką. Część z nich polegała na łączeniu w pary kart zawierających te same symbole, m.in. Polski Walczącej, czy charakterystycznej biało-czerwonej szachownicy polskiego lotnictwa.
Międzyszkolny projekt ma przybliżyć lokalnych bohaterów oraz zapoznać dzieci i młodzieży z okresem okupacji. Biorą w nim udział uczniowie dziesięciu szkół z Kielc i województwa świętokrzyskiego, w których w szczególny sposób kultywuje się pamięć i etos bohaterów II wojny światowej.