50-osobowa grupa niesłyszących z Kielc i okolic zwiedziła dziś Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Uczestnicy, dzięki tłumaczeniu na język migowy, mogli zapoznać się z życiem i twórczością pisarza.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach programu „Sztuka ciszy”. Jak tłumaczy Tomasz Irski – muzeum w Oblęgorku, to kolejna instytucja, którą mogły zwiedzić osoby niesłyszące. Wcześniej, odwiedziły Muzeum Narodowe, Geopark, Muzeum Wsi Kieleckiej, a także Muzeum Diecezjalne.
Marzena Wydrych-Gawrylak przyjechała do Oblęgorka z córką Anetą. Jak mówi – jej córka bardzo chętnie uczestniczy w takich wydarzeniach. – Była zachwycona otoczeniem dworku, jego wnętrzem, a także życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Dzięki tłumaczowi języka migowego treści znacznie łatwiej do córki docierają, niż gdyby musiała tylko oglądać, czy czytać informacje – podkreśla Marzena Wydrych-Gawrylak.
Kolejne spotkanie dla niesłyszących, zorganizowane w ramach programu „Sztuka ciszy”, odbędzie się 28 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.