Tegoroczne Święto Kielc odbędzie się pod hasłem „Wokół Sienkiewicza”. ma to związek z ustanowionym przez polski parlament Rokiem Pisarza. Miejskie świętowanie rozpocznie się tradycyjnie od „Białej Nocy”, podczas której swoje podwoje otworzą wszystkie instytucje kultury.
Na kolejne dwa dni przygotowano szereg atrakcji. Zlokalizowane one zostaną na czterech scenach: na Rynku, Placu Artystów, w Parku Miejskim oraz przy Kieleckim Centrum Kultury – informuje koordynator obchodów Bożena Iwan, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Zaplanowano m.in. dwudziestoczterogodzinne czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza, które odbędzie się w antykwariacie im. Andrzeja Metzgera, Kielecki Teatr tańca umożliwi obejrzenie garderoby i przymierzanie strojów, a Dom Kultury Zameczek zaprosi na „Zameczkową Noc Kabaretową”.
W tym roku Święto Kielc rozpocznie się 24 czerwca i potrwa trzy dni. W Parku Miejskim odbędzie się m.in. festyn rodzinny Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. Na scenie zaprezentują się m.in. laureaci konkursu „Pasje i Talenty”. Wystąpią również kabarety i zespół Chmielnikers. Na Placu Artystów zaplanowano Święto Wody przygotowane przez Wodociągi Kieleckie. Gwiazdą wieczoru będzie Janusz Laskowski. Drugiego dnia na tej samej scenie wystąpią zespoły: Clezmer`s, Youka, Hook, Arianie i kabaret 4 Fala.
Na Rynku prezentować się będą kluby Wolna Strefa i Mała Strefa oraz laureaci Scyzoryków. Swój program zaprezentuje także Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Z kolei przy Kieleckim Centrum Kultury odbędą się koncerty i prezentacje związane Towarzystwem Przyjaciół Kielc oraz m.in. wieczór z Kieleckim Teatrem Tańca i koncert „Scena Autorska Studio i Goście”, który poprowadzi Marek Tercz.
Dodatkowo Wzgórze Zamkowe zorganizuje warsztaty ceramiczne, a liczne atrakcje na Placu Literatów przygotuje też Muzeum Historii Kielc. Pojawi się również możliwość zwiedzania ogrodu botanicznego budowanego w Kielcach.