O wakacyjnych wyjazdach oraz pracy zagranicą rozmawiali dziś uczestnicy konferencji „Bezpieczne wyjazdy, pewne powroty”, która odbyła się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Studenci mogli dowiedzieć się między innymi, jak przygotować się do wyjazdu i jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać, żeby nie zostać oszukanymi czy wykorzystanymi do pracy niewolniczej.
Czesław Zender, z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach mówił, jak sprawdzić agencję zatrudnienia, która oferuje nam pracę. – Jeżeli jedziemy indywidualnie, to na własne ryzyko poszukujemy jakiegoś pracodawcy na miejscu. Ale można też skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia. Jeżeli ta agencja działa legalnie, to ma do spełnienia pewne wymogi. Są różne strony, na przykład pracawunii.fora.pl, gdzie są opinie od osób, które korzystały z danej agencji. Można dowiedzieć się na przykład, jakie były warunki, jaka praca, czy wszystko było w porządku – tłumaczy Czesław Zender. Pierwszą rzeczą, którą trzeba sprawdzić, jest certyfikat agencji zatrudnienia. Te działające nielegalnie, go nie mają.
Czesław Zender przestrzega też przed oszustami, którzy chcą wyłudzić pieniądze od osób szukających pracy za granicą. Jak mówi – unikać trzeba pośredników, którzy nie chcą podpisać umowy, a zamiast spotkać się w biurze proponują kawiarnię czy nawet dworzec. Nie wolno też wcześniej dawać żadnych pieniędzy pośrednikowi. – Agencja może zażądać od nas zwrotu kosztów tylko za wyjazd, przyjazd, tłumaczenia i wydanie wizy. Natomiast wszelkie inne roszczenia, na przykład żądanie byśmy płacili za znalezienie pracy, nocleg, czy inne rzeczy, powinny obudzić w nas światełko ostrzegawcze – mówi Czesław Zender.
Informacje, dotyczące bezpiecznej pracy za granicą dostępne są również na stronie internetowej Okręgowego Inspektoratu Pracy.