W poniedziałek rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Jak poinformował Radio Kielce, Jan Korczyński, kierownik kieleckiego biura Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, w naszym województwie do egzaminów zgłoszonych zostało 11482 uczniów III klas gimnazjów. W całym kraju do testów przystąpi ponad 360 tysięcy gimnazjalistów. Egzamin będzie trwał 3 dni.
Dziś uczniowie pisali sprawdzian z wiedzy humanistycznej. Egzamin był dwuczęściowy. O godzinie 9.00 rozpoczął się test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie mieli godzinę, żeby sobie poradzić z zadaniami. Egzamin z języka polskiego rozpoczął się o godzinie 11.00 i trwał 90 minut.
W naszym województwie przystąpiło do niego prawie 11.5 tysiąca uczniów. W Gimnazjum nr 7 w Kielcach egzamin pisało prawie 200 osób. Jak twierdzili, pytania z języka polskiego nie były trudne, chociaż byli tacy, którym lepiej poszła część historyczna. Jak mówią można było korzystać ze źródeł tekstów i map które pomagały w rozwiązaniu problemu.
W pracy pisemnej uczniowie musieli scharakteryzować postać literacką, dla której najważniejszą wartością była wolność. Zdecydowana większość gimnazjalistów z kieleckiej siódemki skupiła się na bohaterach „Kamieni na szaniec”.
Jedna z uczennic tłumaczy ze opisała postać Tadeusza Zawadzkiego. – W czasach II wojny światowej, dla pokolenia Kolumbów, wolność ojczyzny była najważniejsza. Wszystko dla niej poświęcali.
Izabela Jamka, nauczyciel języka polskiego z Gimnazjum nr 7, uważa, że bohaterowie „Kamieni na Szaniec” są dobrym przykładem postaci, dla których wolność była najważniejsza. Ale uczniowie mogli wybrać również bohaterów innych lektur np. z „Syzyfowych prac”. Byli też uczniowie, którzy sięgali po innych bohaterów i traktowali temat wolności bardzo szeroko, niekoniecznie w wymiarze patriotycznym.
We wtorek o godzinie 9.00 rozpocznie się część przyrodnicza obejmująca zadania z biologii, chemii, fizyki i geografii, natomiast o godzinie 11.00 gimnazjaliści zmierzą się z częścią matematyczną.
W środę uczniowie będą pisali egzamin z języka obcego. O 9.00 przystąpią do zadań na poziomie podstawowym, a o godzinie 11.00 będą rozwiązywali część rozszerzoną testu. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole podstawowej, ale mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych.
Egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać, ale przystąpienie do niego jest jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Od jego wyniku zależy też, czy uczeń dostanie się do dobrego liceum bądź technikum.
Wyniki egzaminu gimnazjaliści poznają 17 czerwca.
Egzamin gimnazjalny 2016. Arkusz z języka polskiego
Egzamin gimnazjalny z języka polskiego. Arkusz z odpowiedziami