Otolaryngolodzy z całej Polski dyskutują w Kielcach na temat technik chirurgicznych i rehabilitacji chorych po całkowitym usunięciu krtani. Wykładowcami są specjaliści z Holenderskiego Instytutu Raka w Amsterdamie.
Jak przyznał doktor Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, jest to okazja do poznania metod pracy, jakimi od 35 lat posługują się holenderscy lekarze. W Kielcach operacje usunięcia krtani i późniejsza rehabilitacja pacjentów prowadzone są od 15 lat, a w ŚCO szkolą się specjaliści z całego kraju – dodał kierownik.
Jedna proteza to koszt około 1300 złotych, a pacjent po dwóch dniach hospitalizacji jest wypisywany do domu. Może mówić, ale potrzebne są w tym celu ćwiczenia. Proteza ze względu na swoją budowę i użyte materiały wymaga wymiany dwa razy do roku, ale pozwala wrócić do dawnego trybu życia – dodał Sławomir Okła.
W Kielcach rocznie operowanych jest około 50 pacjentów, co jest największą liczbą tego typu zabiegów wykonywanych w kraju. Prawie 650 osób poddaje się rehabilitacji, na którą do Kielc przyjeżdżają z całego kraju.
Rocznie w Polsce na raka krtani zapada 2500 osób. Ośmiokrotnie częściej chorują mężczyźni niż kobiety, a głównym powodem zachorowalności jest palenie papierosów.