W Kielcach zmalała liczba dzieci, które chorują na zapalenie płuc i zapalenie ucha środkowego. To efekt finansowania przez miasto szczepień przeciw pneumokokom. W stolicy regionu po roku od wprowadzenia szczepień liczba dzieci chorujących na zapalenie płuc zmniejszyła się o 60%, a liczba zapaleń uszu o 80%.
Jak informuje Marzena Haponiuk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach, szczepienia to najlepsza z metod profilaktyki chorób zakaźnych. Przykładem może być wyeliminowanie w latach 70 ubiegłego wieku, bardzo groźnej dla zdrowia i życia ospy prawdziwej.
Obecnie szczepienia są bardzo powszechne. Jak mówi Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Elżbieta Socha – Stolarska, to powoduje że wzrasta odporność całej populacji. Nawet jeśli ktoś nie jest zaszczepiony to prawdopodobieństwo że zachoruje w Polsce na daną chorobę jest niewielkie, bo przestała ona występować.
Miasto Kielce od kilku lat finansuje szczepienia dzieci przeciw pneumokokom, meningokokom, nastolatkom przeciw wirusowi HPV, a osobom powyżej 55 roku życia przeciw grypie. Największym zainteresowaniem cieszą się szczepienia przeciw pneumokokom. Przeciw meningokokom szczepione jest 80% dzieci, a przeciw wirusowi HPV 70% dwunastolatek. Z kolei z bezpłatnego szczepienia przeciw grypie korzysta co trzeci kielczanin powyżej 55 roku życia.
W tym tygodniu radni zdecydują, czy miasto będzie finansowało także szczepionki dla dzieci przeciw ospie wietrznej.
O realizacji programów zdrowotnych w województwie świętokrzyskim dyskutowali dziś specjaliści w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.