Szlak rowerowy Green Velo, który łączy pięć województw Polski Wschodniej, będzie tymczasowo kierowany przez Regionalne Organizacje Turystyczne, a w roli koordynatora ich działań wybrano świętokrzyską ROT.
Przedstawiciele pięciu województw nie doszli do porozumienia w kwestii formy prawnej nowego podmiotu. Rozważano powołanie Lokalnej Organizacji Turystycznej lub stowarzyszenia, ale ostatecznie podjęcie takiej decyzji odłożono w czasie – jak podkreślali uczestnicy narady, najpóźniej do marca 2017 roku.
Obecny na spotkaniu Wojciech Fedyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej zapowiedział, że do tego czasu władze pięciu województw i działających w nich Regionalnych Organizacji Turystycznych będą wspólnie działać na rzecz promocji szlaku.
Strony spotkania były natomiast zgodne w tym, że do czasu powołania jednostki odpowiedzialnej za zarządzenie szlakiem działaniami pokieruje świętokrzyska ROT. Promocja szlaku będzie odbywała się m. in. na imprezach rowerowych, branżowych targach i na stronach dedykowanego rowerzystom portalu Green Velo. Nadal będą też drukowane mapy i przewodniki.
Z kolei za utrzymanie szlaku przez pięć najbliższych lat będą odpowiadać Zarządy Dróg Wojewódzkich z Kielc, Rzeszowa, Lublina, Białegostoku i Olsztyna. Jak przypomina Jan Maćkowiak, członek zarządu województwa świętokrzyskiego – na etapie budowy szlaku to właśnie te instytucje zobligowały się do stworzenia i utrzymania infrastruktury rowerowej w tzw. okresie trwałości projektu, który wynosi wspomniane pięć lat. W naszym województwie będzie to Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich, którego rolą jest koordynowanie działań gmin, właścicieli terenów, przez które przebiega szlak. Oni też mają swoje obowiązki dotyczące bieżącego utrzymania infrastruktury rowerowej szlaku Green Velo – dodał Jan Maćkowiak.
Porozumienie marszałków pięciu województw, przez które przebiega liczący blisko 2 tysiące kilometrów szlak rowerowy zostanie opracowane i podpisane w ciągu najbliższych dwóch tygodni.