Wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odwiedzili VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Przygotowali wykłady przedmaturalne dla uczniów. Dotyczyły one zarówno zasad interpretacji tekstów, jak i samej formuły nowej matury.
Wśród wykładowców był profesor Sławomir Żurek, który przez ostatnie lata był odpowiedzialny za zmiany w systemie edukacji, przede wszystkim za podstawę programową nauczania języka polskiego i przedmiotów humanistycznych. Profesor Żurek jest też współtwórcą nowej matury.
– Bardzo nam zależy na tym, żeby podnosić umiejętności komunikacyjne młodych ludzi, stąd na przykład zmiana koncepcji matury ustnej. Myślę, że uczniowie doskonale sobie zdają sprawę, jak to wygląda, bo mają dobrych polonistów. Natomiast ja chce im zwrócić uwagę, że warto dobrze się do tej matury przygotować. Nie tylko dlatego, żeby ją zdać, ale dlatego, że ona daje pewne umiejętności z zakresu retoryki, erystyki, które będą im później potrzebne przez całe życie – tłumaczy profesor Sławomir Żurek.
Filolodzy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od kilku lat prowadzą wykłady w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie kraju. Akcja nosi nazwę „Polonistyka w podróży”, a jej celem jest promocja humanistyki zarówno jako kierunku kształcenia, jak i podejścia do życia. Weronika Obara, uczennica klasy maturalnej w VI LO uważa, że takie spotkania pozwalają lepiej przygotować się do matury, a ponadto ułatwiają wybór dalszej drogi życiowej i kierunku studiów.
– Ludzie z zewnątrz, z innych środowisk naukowych są w stanie wskazać nam nowe metody interpretacji tekstów, rozszerzyć nasze horyzonty i wiedzę, mogą nam przekazać nowe spojrzenie w dziedzinach humanistycznych – uważa Weronika Obara.
VI LO w Kielcach współpracuje też z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak informuje Renata Walęcka, dyrektor szkoły, dzięki tym kontaktom uczniowie mają okazję spotkać się między innymi z wybitnymi historykami z Krakowa.