W pierwszą niedzielę po Wielkanocy w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Miłosierdzia Bożego. W 2000 roku podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej ustanowił je papież Jan Paweł II.
Święto Miłosierdzia Bożego związane jest z objawieniami, jakie miała ta zakonnica. Chrystus polecił jej, aby głosiła całemu światu prawdę o miłosierdziu Boga – mówi ksiądz Marcin Czajkowski. Duchowny wyjaśnia, że Miłosierdzie to po prostu Bóg, który ma wiele imion. Przypomina, że święty Jan ewangelista napisał: „ Bóg jest miłością” i to właśnie o to chodzi w miłosierdziu.
Jan Paweł II wiele razy zwracał uwagę, że Boże Miłosierdzie to odpowiedź na egoizm współczesnego świata. Przypominał też o potrzebie wrażliwości na drugiego człowieka, bo miłosierdzie zawsze wiąże się z konkretnym działaniem, najpierw Boga, ale także i naszym – dodaje ksiądz Marcin Czajkowski.
W 2002 roku, podczas pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu i konsekrował sanktuarium miłosierdzia w Łagiewnikach. Od tego momentu jest ono światowym centrum kultu Miłosierdzia Bożego.
Święto Miłosierdzia to patronalna uroczystość Caritas. Rozpoczyna ono w Kościele katolickim Tydzień Miłosierdzia. W tym roku biskup Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji zachęca, aby w ramach tego Tygodnia wspierać także modlitwą i dobrowolnymi ofiarami misjonarzy skupionych w Dziele „Ad Gentes”.
IAR/ Grzegorz Maciak