W całej Polsce rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500+”. W Kielcach dokumenty można złożyć w 8 miejscach. To Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przy ulicy Bodzentyńskiej, Studziennej i Wesołej oraz pięć domów seniora.
Jak powiedział dyrektor MOPR Marek Scelina w sumie w mieście od 8.00 do 17.00 czynnych jest 18 stanowisk. Dyrektor podkreśla, że kolejność przyjmowania wniosków nie będzie decydowała o tym, kiedy poszczególne osoby otrzymają świadczenia. To będzie wiadomo około 10 kwietnia, gdy okaże się jak przebiega składanie dokumentów oraz ich wprowadzanie do systemu informatycznego.
Do czego rodzicom przyda się dodatkowe 500 zł? Opinie zebrał Krzysztof Żołądek
W Kielcach, przyjmowanie wniosków do rządowego programu „Rodzina 500+” odbywa się sprawnie. W stolicy województwa można je składać w 8 punktach, w których przygotowano 20 stanowisk. Najwcześniej, o godzinie 7.00, pracę rozpoczął oddział Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Bodzentyńskiej. Kilka minut po otwarciu punktu pojawiły się już pierwsze osoby chcące złożyć dokument.
Jak mówiły, obsługa jest szybka, a jeżeli ktoś czegoś we wniosku nie dopisał, pracownice MOPR-u pomagają uzupełnić braki. Zdecydowana większość osób, które składały wnioski deklarowały, że pieniądze przeznaczą na edukację dzieci, rozwój ich zainteresowań oraz na letni wypoczynek. Były także osoby, które mówiły, że pieniądze będą odkładać na konto dziecka i to ono same w przyszłości zdecyduje, na co je przeznaczy.
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Marek Scelina przypomina, że ze złożeniem wniosku petenci nie muszą się spieszyć, ponieważ mają czas do 1 lipca. Rodziny, które zakwalifikują się do programu pieniądze z wyrównaniem otrzymają od kwietnia.
Kolejek nie ma również w głównej siedzibie MOPR przy ulicy Studziennej. Tam uruchomione zostało jedno okienko, w którym przyjmuje trzech pracowników, a dotychczas wnioski złożyło tylko kilka osób.
Sandomierz
W Sandomierzu, wnioski do programu Rodzina 500 Plus można składać w trzech miejscach. W żadnym z nich nie ma problemów, ani kolejek. Załatwianie formalności przebiega płynnie. Dzisiaj otwarte zostały dwa dodatkowe punkty Ośrodka Pomocy Społecznej, znajdujące się na stadionie przy ul. Koseły oraz w Centrum Rekreacji przy ul.Portowej. Wnioski można również składać w biurze OPS przy ul. Żydowskiej.
Nasi rozmówcy uważają, że obsługa programu Rodzina 500 Plus została dobrze zorganizowana, załatwianie formalności trwa krótko. Pieniądze chcą wydać na edukację, zajęcia dodatkowe i bieżące potrzeby dzieci, np. odzież.
Specjalnie na potrzeby programu Rodzina 500 Plus, w Ośrodku Pomocy Społecznej w Sandomierzu zatrudnione zostały 3 osoby.
Włoszczowa
Ośrodek Pomocy Społecznej we Włoszczowie przygotował trzy punkty obsługi interesantów składających wnioski w ramach rządowego programu 500 plus. Dwa z nich czynne od godziny 7.00 do 18.00 znajdują się w urzędzie gminy przy ul. Partyzntów 14, a trzeci czynny od godziny 10.00 do 18.00 jest zlokalizowany w Środowiskowym Domu Samopomocy na os. Broniewskiego.
Według szacunków Ośrodka Pomocy Społecznej, wsparciem w ramach programu Rodzina 500+ może być objętych około 2 tysięcy dzieci we Włoszczowie.
Krasocin
Z kolei w Krasocinie w powiecie włoszczowskim wsparcie może otrzymać ok 1400 dzieci. Do południa wnioski o świadczenie w ramach progamu 500+ złożyło tam ponad 70 osób – informuje kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Mirosław Łapot.
W Krasocinie wnioski będą przyjmowane w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki. Środy mają być przeznaczone na rozpatrywanie wniosków, tak by można było jak najszybciej wydawać pierwsze decyzje i wypłacać pieniądze. Być może będzie to możliwe już na przełomie kwietnia i maja.
Sędziszów
W Sędziszowie Przyjęto już 100 wniosków w formir papierowej i 10 mw elektronicznej. Nie ma Kolejek. Przy ich przyjmowaniu pracują 4 osoby w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.
W gminie Sędziszów programem objętych może być 1600 dzieci na co potrzeba będzie miesięcznie miesięcznie 600 tys. złotych.
Pińczów
3 stanowiska zostały uruchomione w MGOPS. 90 osób do 15 złożyło wnioski. Przed południem tworzyła się kolejka. Obecnie odbywa się to na bieżąco. Wypełniono też 7 wniosków elektronicznie.
Koprzywnica
W Koprzywnicy na potrzeby realizacji rządowego programu Rodzina 500 Plus uruchomiony został specjalny punkt przyjmowania wniosków. Znajduje się na parterze Urzędu Miejskiego. Pracują w nim dwie osoby. Oprócz tego formalności można dokonywać na pierwszym piętrze, w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej. Od rana praca obsługa programu przebiega sprawnie, nie tworzą się kolejki.
OPS w Koprzywnicy czynny jest w godzinach od 7.30 do 15.30.
Ostrowiec Świętokrzyski
Kilkaset osób złożyło w Ostrowcu wnioski o świadczenia w programie Rodzina 500 Plus. Większość z tych, którzy zjawili się w specjalnych punktach osobiście twierdziła, że tylko taka forma zagwarantuje im prawidłowe przyjęcie dokumentów.
W Ostrowcu wnioski o przyznanie 500-złotowego świadczenia można składać w siedzibie MOPS przy ulicy Świętokrzyskiej, gdzie do obsługi programu przygotowano 8 stanowisk. Formularze można także składać w 8 gminnych szkołach podstawowych.
Morawica
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Morawicy nie było dziś tłoku. Jak mówi Kazimiera Szałas, kierownik placówki, pierwsze pieniądze powinny trafić do rodzin objętych programem „Rodzina 500 plus” już w kwietniu. Dziś zostało złożone około 60 wniosków. Nie było kolejek, na bieżąco były przyjmowane – zajmowało się tym kilku pracowników. W niektórych przypadkach trzeba było rodzicom pomóc w wypełnieniu wniosku.
Pińczów
W gminie Pińczów świadczeniami w ramach „Rodziny 500 plus”objętych będzie około 2200 dzieci. Jak informuje Andrzej Piekoszewski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pińczowie, pierwszego dnia składania wniosków kolejki były tylko rano. Ale trzy stanowiska, które przyjmowały te dokumenty szybko sobie poradziły z dużą liczbą interesantów i po południu rodzice byli przyjmowani na bieżąco.
Program jest realizowany w Polsce pierwszy raz dlatego pracownicy MOPR będą na bieżąco podejmować decyzje dotyczące usprawnienia systemu przyjmowania i weryfikacji wniosków. Będą także pomagać przy wypełniania formularzy. W Kielcach programem 500 plus objętych jest około 15 tysięcy rodzin. Potencjalnie świadczenie wychowawcze może dotyczyć 22 tysiące dzieci.
W Radiu Kielce od rana dyżury pełnią eksperci. Pod numerem telefonu 41 200 20 20 będzie można uzyskać wszelkie informacje dotyczące wniosków, terminów i warunków otrzymania świadczenia. Dyżur będzie prowadzony bez przerwy do godziny 16.00.
Agnieszka Ćwik – ekspert z infolinii programu „Rodzina 500+” z Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego
Łukasz Olesiak z Działu Świadczeń Rodzinnych MOPR Kielce
Milena Kwiatkowska z Działu Świadczeń Rodzinnych MOPR Kielce
Reporterzy Radia Kielce sprawdzają i relacjonują, jak w regionie przebiega pierwszy dzień przyjmowania wniosków.